Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este legal ca o persoană fără discernământ să ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este legal ca o persoană fără discernământ să fie donator de organe?

Salut! Rog un răspuns la întrebarea: este legal ca o persoana fara discernamant sa fie donator de organe?
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc enorm pentru atentia si raspunsul d'voastra, d'na Zaharia!
Asadar, nu exista nici o exceptie prevazuta de lege, prin care, o persoana fara discernamant sa fie donator de organe? iar in situatia finalizarii procedurii, incalca medicul / clinica legea? daca am la cunostinta un astfel de caz, am dreptul de a face un denunt?

va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Când spuneți "fara discernământ", pe ce va bazați ?
Pe propria interpretare subiectivă, sau pe documente medicale și juridice ?
Pentru că este o mare diferența.
Ma bazez pe documente medicale ce dovedesc boala psihiatrică de care suferă victima, iar ceea ce voiam sa aflu este daca exista vre’o excepție legală intr’un astfel de caz!