avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este legal ca o persoană fără discernământ să ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este legal ca o persoană fără discernământ să fie donator de organe?

Salut! Rog un răspuns la întrebarea: este legal ca o persoana fara discernamant sa fie donator de organe?
Ultima modificare: Joi, 8 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Marc122 , utilizator 22:31, 10 Martie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc enorm pentru atentia si raspunsul d'voastra, d'na Zaharia!
Asadar, nu exista nici o exceptie prevazuta de lege, prin care, o persoana fara discernamant sa fie donator de organe? iar in situatia finalizarii procedurii, incalca medicul / clinica legea? daca am la cunostinta un astfel de caz, am dreptul de a face un denunt?

va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Când spuneți "fara discernământ", pe ce va bazați ?
Pe propria interpretare subiectivă, sau pe documente medicale și juridice ?
Pentru că este o mare diferența.
Ma bazez pe documente medicale ce dovedesc boala psihiatrică de care suferă victima, iar ceea ce voiam sa aflu este daca exista vre’o excepție legală intr’un astfel de caz!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat costa daca imi donez maduva osoasa si celule stern ? yoyoo yoyoo cat ma-ar plati un spital pt a face donatie de orice fel : maduva osoasa, celule stern sange .......etc =D>#-o:((:(( (vezi toată discuția)
Accesul familiei la fisa medicala a unui pacient in moarte cerebrala Paul878 Paul878 Familiei i-a fost solicitat consimtamantul pentru donarea organelor. Familia insa vrea o a doua opinie medicala inainte de a isi da consimatamantul pentru ... (vezi toată discuția)
Donatia de organe - o facem sau nu? ContSters20980 ContSters20980 Buna seara, As vrea sa va intreb daca cumva ati luat vreodata in considerare ideea donarii de organe pentru ipoteza in care patiti ceva si nu mai puteti fi ... (vezi toată discuția)