Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cotă parte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cotă parte

Bună ziua,v-aş ruga să-mi spuneți dacă în asociația de proprietari din 44 de apartamente 42 de apartamente avem montate centrale termice individuale putem fí obligați la plata pentru că 2 apartamente sânt racordate la Regia Autonomă de Termoficate şi țevile care duc căldura către acestea trec prin alte apartamente? Cu stimă Kispál Csaba
Fiind vorba despre instalatie parte comuna,intra in responsabilitatea tuturor proprietarilor sa participe la plata parti comune
Aspectul ca dv ati inteles sa renunutati la sistemul centralizat de alimentare cu utilitati cu scopul majorarii confortului in proprietate,nu constituie temei legal pentru a fi exonerati de la plata cota parte comuna instalatii caldura
Discutia este muuuuult mai complexa si ar trebui sa urmariti aici pe forum, topicuri, exact pe aceasta tema.
Va rog sa ne spuneti, cele doua apartamente ramase la sistemul centralizat, la ce etaj sunt amplasate, sunt pe aceeasi coloana sau pe coloane diferite - pentru ca de aici trebuie plecat cu discutia.
Ceea ce a scris mai sus @ ynocentta, este adevarat, insa este loc de discutii in continuare. Cei doi proprietari sa-si faca niste calcule din care o sa reiasa cu destula precizie ca daca isi monteaza CT, costurile vor fi amortizate in 2-3 ani si ati rezolvat problema.

Iata mai jos o discutie mai ampla despre cum se poate rezolva o problema asemanatoare, intr-o alta asociatie;

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Succes la lecturat!
Adam Grecu, utilizator
In parte colegul are dreptate
Sunt insa proprietari de imobil care nu locuiesc efectiv in imobil,s-au mutat cu domiciliul stabil in alt oras sau alta tara si nu apreciaza prioritate instalare CT
Acei proprietari mutati in alt oras sau tara, sa fie sanatosi!

Ei trebuie sa respecte hotararile luate de catre majoritatea. Discutam totusi de un bloc cu 44 de apt, din care doar 2 apt. au ramas bransate la sistemul centralizat de furnizare a energiei termice pentru incalzirea locuintelor...