Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Sanctiuni
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Sanctiuni

Buna, mia fost suspendat permisul in Italia, de ce nu raspunde nimeni la prefectura din Venetia unde mi-sa spus sa sun si ce as putea face ?
~ Conținut șters la cerere ~
Iti multumesc pentru raspunsul profesionist, vreau sa le spun celor de la prefectura sa nu expedieze permisul in Romania. Eu vreau sa il ridic personal din Italia pentru ca il am mai repede in mana si mai vrea sa aflu pe cate luni imi este suspendat, politia Italiana nu a stiut sa imi spuna asta .

roberto92 a scris:
Editat citat.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
~ Conținut șters la cerere ~
Si in ce conditi as putea sa ridic permisul anticipat sau dupa cat timp ?Da permisul este Romanesc cu toate gradele, locuiesc si lucrez pentru o firma in Spania. Multumesc.

roberto92 a scris:

Credeam că aveți permis italian, dar înțeleg că aveți permis românesc.

Conform art. 135-ter al. 1 cod rutier italian, în cazul suspendării unui permis emis de un stat UE (altul decât Italia), se aplică dispozițiile art. 135, al. 5.

Pe scurt, procedura este similară cu cea pentru permisele italiene, însă cu două mari excepții:
1) Tehnic vorbind, permisul nu se ”suspendă” (pentru că statul italian nu poate suspenda un permis aflat sub jurisdicția statului român), ci se dispune o interdicție de conducere pe teritoriul Italiei (care area aceeași durată pe care ar fi avut-o suspendarea dacă permisul era italian).
2) La sfârșitul interdicției, permisul poate fi ridicat de la Prefectură, dar există posibilitatea de a-l ridica anticipat, dacă titularul declară că va părăsi teritoriul Italiei.

După cum vedeți, permisul nu este trimis în România. Dacă rămâneți în Italia așteptați să expire perioada interdicției (vi se va comunica curând cât durează), dacă doriți să părăsiți Italia, puteți să declarați acest lucru și să solicitați restituirea anticipată a permisului. Mare atenție să nu faceți ”boacăne”, dacă cereți permisul anticipat și conduceți, pe lângă amenda enormă de care v-am spus, vi se va da o interdicție de a conduce pe 2 ani (3 ani în anumite situații) și este posibil să vă treziți și cu dosar penal pentru fals în declarații (pentru că nu ați părăsit Italia).

Macavei1234, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~