Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Va convinge campania electorala?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Va convinge campania electorala?

Cat de mult conteaza campania electorala?
Exista nehotarati care se uita la un spot electoral si care pot fi ridicati in duminica alegerilor de pe canapea pt. a merge la vot?
Cineva poate sta la semafor si ridicand privirea la un banner cu un candidat poate fi convins sa il voteze?
Cine se uita la televizor la emisiunile electorale?
Oare o sacosa cu faina si ulei mai inseamna ceva? Sau n-a insemnat niciodata? Sau batranica plina de recunostinta nu uita ca are sapca de la Partidul...? Ceilalti nu i-au dat nimic...
Pe mine ma deranjeaza foarte mult aceasta perioada de o luna de zile inainte de alegeri in care parca "se da drumul la caini din lat". Pana in campanie electorala latrau unii la altii, acum au inceput sa se bata. E dezolant ca imagine, e dezolant cand ma gandesc cati bani se risipesc aiurea ca sa asistam la ultima faza a luptei...si sa constatam in final ca am dat atatia bani ca sa facem "inmormantarea" invinsilor campaniei.
Ma deranjeaza ca suntem batjocoriti, ca ni se baga-n ochi texte de lege goale de continut si interpretabile dupa cum se aliaza unii cu altii, ma doare ranjetul stirb al saracilor iesiti din incaierarea unde "se da ceva", ma doare dezonoarea de care nu mai au habar saracii Romaniei in fata unei sepcute de partid.
Incerc sa gasesc niste repere de care sa agat viitorul copiilor mei si ma infior cand vad la tv floarea tineretii din partide care se izmeneste ca si cei care i-au lasat sa treaca un rand mai in fata.
Am urmarit cateva emisiuni tv preelectorale. Nu conta, erau ca si cum ne aflam deja in campanie, nici frau la gura, nici frau la comportament, era o poliloghie a surzilor.... ca la un moment dat nici nu mai intelegeai ce tipau unii la altii.... si ma gandeam ca parca sunt trasi la indigo, fara deosebire.
As fi vrut sa ma simt, uitandu-ma la politicienii nostri, o frau elga si cand colo ei fac din mine o lelea elga. Geaba incerc eu sa-mi semet capul, tinandu-ma departe de ei. Ginta mea latina (ca sunt de ginta latina...:) ) ma va tine inlantuita, dependenta si injosita de aceasta gasca de politicieni corupti si coruptibili.
Pacat de cativa , Doamne, atat de putini, care nici nu stiu cum naiba au ajuns in parlament!!. Se vor pierde pe drum....sau vor fi pur si simplu aruncati din vehicolul politicii cat de curand.
E dezolant, dar pana la urma, daca ne uitam in trecut si-l recitim pe Caragiale, ne putem spune....la urma-urmei am supravietuit noi atata amar de timp, nu ne-om prapadi acum!!!!
Sa ne vedem de ale noastre ca pana la urma important e sa avem paine pe masa. La tv ne putem uita si la Discovery channel..... si sa uitam de ei.... :)
............................
Eu sunt o generatie mai sofisticata un pic, bunica mea raposata, Dumnezeu s-o odihneasca acolo unde e acum, facea parte din generatia care a trecut prin 2 razboaie mondiale, a trecut prin toata istoria din ultimii 100 de ani ai poporului nostru, femeie care si-a petrecut o parte a vietii la cozile pentru paine pe cartela...ajunsa la cozile din noptile si iernile geroase ceausiste. Dupa '89, in piata de langa blocul in care locuia impreuna cu parintii mei, se aciuise sediul XXX. Cum ajunsese ea acolo, la sediul lor, nu stiu nici in ziua de azi, cert e ca din cand in cand mai dadea o raita pe la sediu :) si se alegea cu un carton de oua, cu niscai fructe, cu oarece dulciuri. Maica-mea se pomenea cu ea in usa, incarcata de abia putea sa care de sacosa. Ajunsese sa nu o mai lase sa iasa din casa de frica ca iar se ducea "la aia" :). In ziua de votare la ora 6 era imbracata, gata de iesire din casa sa mearga sa voteze. Mergea cu maica-mea care intra cu ea in cabina, ca nu vedea unde sa puna stampila, dar ii spunea maica-mii cu aplomb..."sa pui stampila pe XXX, auzi tu?". Cand venea acasa o intrebam amuzata "Cu cine ai votat, mamaie?", "Cu XXX", venea raspunsul ei tantos. "Pai de ce?", "Cum de ce? Nu ei imi dau alea, alea, alea?, Cu cine vrei sa votez?". Ma amuzam, era o alegatoare care stia de ce voteaza, cu cine voteaza....ramasese legata de "se da", avea un interes bine definit si implinit, plus ca era verificat in timp, ca treaba cu cartonul de oua era verificat si rasverificat de-a lungul timpului. Si ne intrebam, noi astia mai sofisticatii: radem noi de ea...dar noi stim de ce votam cu YYY sau cu ZZZ?
elga50, moderator
Sa mergem sa votam dupa cum ne spune sufletul.
Adica asa? X-(
Ca o concluzie, eu am mai spus-o si intr-un alt topic, cu o tematica asemanatoare: Exista oameni integri, atat in randul alegatorilor cat si in randul alesilor. Multi dintre acestia insa prefera sa nu se amestece , ei stau cuminti acasa, in fata televizorului, observand ,analizand... cum se incalca legea, cum se bat si se calca in picioare aceia car vor cu tot dinadinsul puterea. Acestia isi risipesc energia de fapt in lupta de a-si castiga puterea , apoi, in lupta pentru a o pastra. Si atunci, de unde atatea resurse si pentru treburile la care s-au obligat a le face?
Cat despre ,,trocul" care se practica..iti dau alimente..imi dai votul, nu pare a fi posibila stoparea lui. Elga ne da exemplul bunicii sale care, cadorisita fiind de un anume partid, ca o femeie constiincioasa, tinandu-si cuvantul , a mers sa voteze din recunostinta ... oare demnitatea isi ma iare rostul? primeaza instinctul de conservare al omului ,natura sa fragila in confruntarea cu saracia si lipsurile ? eu asa cred. Solutia poate ar fi prosperitatea intregii natiunii.Dar cum se poate ajunge acolo , greu de imaginat. Sa zicem ca o natiune prospera ar putea fi imposibil de corupt :hm:
ContSters47264, utilizator
@legally :)
Ati inteles pe jumatate ce am vrut sa spun in exemplul cu bunica mea.
Nu as fi dat acest exemplu daca bunica mea s-ar fi omorat intr-o gramada de oameni "sa apuce" o paine. Nici nu o vad facand asa ceva, ca ar fi iesit zdrobita de-acolo si nici nu se baga ea in asemenea incurcatura!
Ce vreau sa spun este ca acel "carton de oua" cu care era cadorisita in vizita la sediul XXX era pentru ea ........ce ar trebui sa fie pentru noi toti, mari sau mici, invatati sau prosti, barbati sau femei, bugetari sau privati, saraci sau bogati etc. asigurarea verificata in viata de zi cu zi ca vom primi si in continuare ce ne trebuie de la XXX, YYY, ZZZ prin actul de guvernare, astfel incat in ziua votarii sa ne sculam la 6 dimineata si sa dam buzna sa ne punem stampila pe buletinul de vot.
Si in cazul in care am fi intrebati cu cine am votat sa spunem tantosi "cu YYY", "pai de ce cu ei"?, "pai cu cine? Nu ei mi-au dat alea, alea, alea, serviciu, salariu, pensii, scoala la copii, spital cand am fost bolnav etc."?
Adicatelea sa nu fim indiferenti, sa nu ne fie rusine sa spunem cu cine am votat si sa nu ne fie rusine sa spunem de ce am votat cu unul sau cu altul.
Bunica mea n-ar fi votat niciodata cu unul care i-ar fi dat o sepcuta sau un pix, ca nici nu i-ar fi trebuit, a votat cu cel care i-a respectat interesul, asa mic cum era el.
Si vin si ma intreb. Noi avem cu cine vota? Noi ne stim interesul? Noua ne respecta cineva interesul, asa marunt cum e el?
Poate acum am reusit sa deslusesc mai bine.