Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Constitutia Romaniei
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Constitutia Romaniei

Va salut,doresc sa mi se explice cum anume se interpreteaza o trimitere la o alege anume,spre exemplu legea nrx/1993,ma intereseaza cum anume se "citeste" constitutia la o asemenea trimitere,avand in vedere ca daca scriu Constitutia Romaniei monitorul oficial pe google primesc asta [ link extern ]
Si nu am idee ce sa fac cu informatia asta,vad diferite "constitutii" din diferiti ani,care e cea actuala?care se aplica?cum se interpreteaza o trimitere a unei legi(se gaseste intr-o sectiune anume,),daca este vreun ghid la toate intremarile mele pe monitorul oficial ca la prosti de genul:Cum invatam sa citim constitutia pas cu pas.
Va multumesc
Ce anume vreti în concret?

Constituția este legea fundamentală.
Legile, în sens larg, guvernează situatia juridică.

E posibil sa fie necesar sa faceti facultatea de drept ca sa va lămuriți...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat