avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Contractul de colaborare/ sau conventia civila in 2018
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Contractul de colaborare/ sau conventia civila in 2018

Daca esti angajat la o firma cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata cu 8 ore pe zi si ai un proiect cu o asociatie si vrei sa colaborezi cu asociatia pe o perioada de 4 luni la acel proiect, ce contract trebuie sa ai cu asociatia (am inteles ca nu mai exista conventiile civile) si cate ore de lucru maxim pe zi ai voie sa ai la asociatie?
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 16:50, 25 Martie 2018
Buna ziua,
Contractele civile se pot incheia doar intre profesionisti (PFA, IF, II, SRL, etc).
Nefiind vorba de un contract de munca nu exista o limita de timp.
dar ce act se face intre asociatie si mine, in aceste conditii? Eu ne fiind pfa.
Un contract de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractele civile si contractele de prestari servicii Viorela Nita Viorela Nita exemplu: sunt angajata la o societate comerciala cu un contract individual de munca pe durata nedeterminata - 8 ore/zi - si tot in cadrul aceleasi societati ... (vezi toată discuția)
Conditii legate de contract de colaborare inimadistrusa inimadistrusa Buna ziua! As dori sa aflu daca in situatia in care am contract de munca pe perioada nedeterminata, cu un program de munca de 8 ore, si as dori sa desfasor ... (vezi toată discuția)
Conventia civila depeta depeta Buna ziua! Va trebui sa plec in concediu de studii timpt de 4 / 6 luni si trebuie sa aduc inlocuitor pe locul meu. Am inteles de la biroul de resurse umane ... (vezi toată discuția)