Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ieșire din indiviziune (teren). Taxa de timbru este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ieșire din indiviziune (teren). Taxa de timbru este foarte mare, prin ce altă modalitate aș putea să obțin jumătatea mea?

Buna ziua,
Dupa divort, impreuna cu fostul meu sot avem un teren intravilan de 5 ha. De 20 de ani ma rog sa vindem acest teren si nu vrea, nu vrea sa vina la notar, am facut actiune de iesirea din indiviziune dar taxa de timbru este foarte mare si nu am de unde sa o platesc, am si un copil in intretinere cu handicap. Exista o alta modalitate, o lege, un articol de lege prin care eu pot sa obtin jumatate din acest teren?
Manuela Rășină, administrator
Doamna a precizat ca este in intravilan. Daca s-a calculat asemenea taxa, ori este o eroare, ori terenul este foarte valoros. Ma gandesc totusi ca poate este o eroare, vorbim de judetul Galati, nu de 5 ha pe o insula exotica (teoretic ar valora, la asemenea taxa, vreo 67 milioane euro).
nu 67 de milioane, ci 670.000 euro.
5 ha intravilan inseamna o valoare considerabila. daca ati calculat corect, pretul pe metru patrat este de 13-14 euro. ceea ce este ok, chiar si pentru Galati. nu cred ca doamna e eligibila pentru o scutire de taxa.
Nu are relevanta valoarea reala a terenului, taxa de timbru se calculeaza la valoarea de impunere. Daca aceasta e derizorie, la valoarea din grila notariala.
Valoarea reala e alta chestiune, nu e necesara nicio expertiza pentru stabilire taxa timbru.