avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod Caen pentru producerea și livrare pizza
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod Caen pentru producerea și livrare pizza

Bună ziua,
Sunt interesat de deschidere unei firme care să producă pizza și sa o livrez la domiciliu, în baza unei comenzi telefonice. As vrea să știu care ar fi codul Caen pentru această activitate. Pe internet am găsit menționate codurile 1085 sau 1089, dar nu sunt sigur dacă aceste coduri se potrivesc cu cea ce doresc eu să realizez.
Totodată va rog să îmi spuneți dacă această activitate întră în categoria serviciilor sau a producției.
Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ra-ul , utilizator 22:17, 13 Aprilie 2018
Bună seara,

Eu aș zice că mai degrabă e de 5610 Restaurante
Această clasă include activitatea de asigurare a serviciilor de servire a mesei pentru clienţi, fie că sunt serviţi stând la masă sau se servesc singuri dintr-un galantar cu produse, fie că mănâncă mesele preparate în incintă, că le iau acasă sau că le sunt livrate la domiciliu. Aceasta include prepararea şi servirea meselor pentru consumul imediat din autovehicule sau cărucioare fără motor.
Această clasă include activităţi din:
-restaurante
-bufete expres
-restaurante fast-food
-pizzerii
-unităţi de alimentaţie care servesc pentru acasă
-vânzători ambulanţi la tonete de îngheţată
-cărucioare mobile care vând mâncare
-prepararea hranei la standuri din pieţe
Această clasă include de asemenea:
-activităţi ale restaurantelor şi barurilor conexe transportului, atunci când sunt efectuate de unităţi distincte, altele decât unităţile de transport

Această clasă exclude:
-vânzarea cu amănuntul a mâncării prin intermediul maşinilor automate, vezi 4799
-activitatea de concesionare a unităţilor de alimentaţie, vezi 5629

Succes,
Să înțeleg că acest cod intră la categoria servicii? Mă interesează pentru programul START UP NAȚION, pentru codurile menționate mai sus de mine întra la categoria producție.
Ultima modificare: Vineri, 13 Aprilie 2018
Ra-ul, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen vasi49 vasi49 Va rog sa-mi spuneti ce cod CAEN corespunde unei astfel de activitati: -Prepararea si comercializarea ,exclusiv la pachet,de pizza,paste(preparate din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Basch Basch Bianca ziua,ma puteți ajuta cu doua coduri CAEN pentru pizzerie și cafenea?multumesc (vezi toată discuția)
Cod caen livrare pizza/mancare la domiciliu Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Trebuie sa infiintez o societate comerciala care va desfasura activitatea de restaurant - pizzerie. Am autorizat in locatia respectiva codurile ... (vezi toată discuția)