avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este incriminată insulta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este incriminată insulta?

Bună ziua! Din câte am citit, insulta şi calomnia nu mai sunt sancţionate, conform noului Cod Penal. Aş dori să ştiu dacă pot fi sancţionat de organele legii pentru insulta la adresa altei persoane, sau insultă la adresa unui organ al legii (poliţist/jandarm). Mulţumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Lonapak , utilizator 17:03, 29 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Insultele adresate unui organ al legii constituie infracțiune și se numește ultraj. Puteți fi tras la răspundere penală. Dacă insultați sau calomniați o persoană fizică puteți fi acționat în civil și să plătiți daune morale. În penal nu mai puteți fi tras la răspundere.


Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Insultele adresate unui organ al legii constituie infracțiune și se numește ultraj. Puteți fi tras la răspundere penală. Dacă insultați sau calomniați o persoană fizică puteți fi acționat în civil și să plătiți daune morale. În penal nu mai puteți fi tras la răspundere.
. Dar ceea ce spune-ti dvs. referitor la calomnie și ultraj nu este tot odată in contradicție cu Art. 30 - Libertatea de exprimare , din Costitutia României și aici fac referire la punctul nr. 2 al Art. 30 și citez “ Cenzura de orice fel este interzisă “ deci prin deductie logica nu pot calomnia o persoana prin insulta deoare ce am dreptul la liberă exprimare , iar aducândumi-se acuzația de calomenie mi se încalcă cel mai fundamental drept civil care sta la bazele democratiei . Întrebare este logic ce am spus eu ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Spuneti*, ia fa tu un experiment si injura un politist sau un jandarm sa vedem si noi ce se intampla daca ai filme d-astea de spartan, sa raportezi inapoi rezultatul

Lonapak a scris:

Spuneti*, ia fa tu un experiment si injura un politist sau un jandarm sa vedem si noi ce se intampla daca ai filme d-astea de spartan, sa raportezi inapoi rezultatul

In România in momentul de fata lipsește o educație a populației , oameni care nu își știu drepturile și accepta orice datorită fricii care o au fata de poliție . Am înjurat poliția și când le-am citat articolul au plecat . Exista o lege și acceasta e Constitutia României .
Citiți constituția și filmați orice interacțiune cu funcționarul public când sunteți pe domeniul public. Ultrajul și calomnia sunt acte neconstituționale.#knowyourrights #don’tgetbullyed #standupforyourrights #policeworkforusforthepeople
Ultima modificare: Joi, 28 Noiembrie 2019
Bgd194, utilizator


Bgd194 a scris:


Lonapak a scris:

Spuneti*, ia fa tu un experiment si injura un politist sau un jandarm sa vedem si noi ce se intampla daca ai filme d-astea de spartan, sa raportezi inapoi rezultatul

In România in momentul de fata lipsește o educație a populației , oameni care nu își știu drepturile și accepta orice datorită fricii care o au fata de poliție . Am înjurat poliția și când le-am citat articolul au plecat . Exista o lege și acceasta e Constitutia României .
Citiți constituția și filmați orice interacțiune cu funcționarul public când sunteți pe domeniul public. Ultrajul și calomnia sunt acte neconstituționale.#knowyourrights #don’tgetbullyed #standupforyourrights #policeworkforusforthepeople

Am greșit referitor la ultraj am vrut sa scriu calomnia sau insulta , in legea privind ultrajul nici nu se specifica insulta

Alte discuții în legătură

Injuratul unei persoane -unde se clasifica ? popo_acas popo_acas Buna ziua , Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie ; deci , cind injuram de mama o persoana de fapt ce reglementare incalcam ? in ce categorie ... (vezi toată discuția)
Insulta vs ultraj Tarzan2012 Tarzan2012 Citind prin codul penal, am constatat ca insulta nu mai este infracțiune conform noii legislații penale, insa ultrajul este prevazut la art.257 C.P. Art. ... (vezi toată discuția)
Injurii aacris aacris am adus injurii unui politist deoarece m-a tras din masina mea personala unde dormeam,eu m-am speriat si de aceea am reactionat asa.,ce pot pati?el mi-a facut ... (vezi toată discuția)