avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În sistem apare că angajatorul nu a plătit CASS în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În sistem apare că angajatorul nu a plătit CASS în ultimele luni. Cum trebuie să procedez ca să-mi plătesc singură?

Buna ziua,

va rog frumos un raspuns in urmatoarea situatie
-in aprilie mi-am facut cont pe site-ul ANAF ,spatiul virtual si am vrut sa verific situatia platilor la contributiile de asigurari sociale ptr contractul meu de munca.
-surpriza a fost ca ,dupa o continuitate de 30 ani,ultima plata de cass facuta de angajator a fost in 26,03 2018 ptr ianuarie 2018.
-angajatorul sustine ca nu poate fi adevarat,salariul l-am primit pe card in mod normal.
Cum trebuie sa procedez ca sa-mi platesc singura ?
In relatia cu angajatorul ,pe cai legale care este procedura ?
Va multumesc ptr toate indicatiile si sfaturile pertinente !
Ultima modificare: Luni, 7 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nu aveti o astfel de obligatie si nici un astfel de drept.
Chiar daca unii angajatori au intarzieri in plata contributiilor, pana la urma tot le vor plati. Sunt "banii statului".
Statul, prin ANAF, are grija sa-si recupereze datoriile.
Ultima modificare: Duminică, 6 Mai 2018
Florin Cioca, Consilier juridic
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Neplata contributiilor sociale de catre angajator poate face obiectul :
- unei actiuni in instanta
Modalitatea corecta si eficienta prin care puteti actiona este declansarea unui litigiu de munca care sa vizeze neexecutarea contractului de munca de catre angajator, prin neindeplinirea obligatiei de a plati contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

- unei sesizari la ANAF
in legatura cu neplata acestora, ceea ce poate declansa un control de specialitate.
Recuperarea creantelor privind contributiile sociale, reprezinta obligatia institutiilor statului, iar actiunea lor vizeaza platitorul (angajatorul) care are obligatia de a calcula, retine si vira contributia datorata de angajat si de a calcula si vira contributia datorata de angajator.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Neplata contributiilor este o obligatie legala nu una contractuala.
Intrebarea este daca in acest moment am nevoie de servicii medicale ,sunt sau nu asigurat ?Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a fi siguri că angajatorul este corect şi a plătit asigurarea de sănătate, puteţi verifica acest lucru online
[ link extern ]

Dacă angajatorul este corect şi a plătit contribuţiile către CNAS, atunci va fi afişat următorul mesaj: „Persoana selectată este asigurată”
Ultima modificare: Duminică, 6 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Neplata contributii catre stat mon73key mon73key Am lucrat in perioada noiembrie 2018-decembrie 2019 la o firma care nu cred ca mi-a platit contributiile catre stat. In prezent lucrez din ianuarie la alta ... (vezi toată discuția)
Cum aflu daca mi sa plătit contributiile CristinaP5 CristinaP5 Ce trebuie sa fac daca nu mi s-au plătit contributiile (vezi toată discuția)
M am angajat din somaj la o firma de paza in data de 25 mai 2019 ... Cazacu viorel Cazacu viorel M am angajat din somaj la o firma de paza in data de 25 mai 2019 si duceam adeverința ajofm lunar pentru a beneficia de 35 % din indemnizație somajul sa ... (vezi toată discuția)