Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere sarbatori legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere sarbatori legale

Buna ziua, am inteles eu bine cei care apartin de alt cult religios decat cel Ortodox au dreptul la zile libere si de Rusaliile Ortodoxe si de cele catolice de ex? si cei care aprtin de culte necrestine mai primesc in plus zile libere cu ocazia celor trei sarbatori majore ale propriei religii?

Cornel Vasile a scris:

Nu-i ia nimeni dreptul , dar cel care se declara ortodox de ce nu ar avea dreptul la liber si de pastele catolic ?

Pai asta va intreb si eu? cum poti gestiona situatiile acestea? ca legea ii lege trebuie sa ii dai omului drepturile, sa fie liber cand sarbatoreste dar cum stii care cand sarbatoreste ca daca ii intrebi zice ca ii discriminare si ca e o chestiune de alegere personala si pana la urma asa si este.
Nu este discriminare daca se intreaba angajatul carui cult apartine ... Gestionarea situatiei este simpla ....cei care sunt catolici vor avea liber de Pastele lor , iar cand va pica Pastele ortodox fie vor veni la munca, fie vor fi liber cu recuperarea zilelor libere.(o solutie)
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Nu este discriminare daca se intreaba angajatul carui cult apartine ... Gestionarea situatiei este simpla ....cei care sunt catolici vor avea liber de Pastele lor , iar cand va pica Pastele ortodox fie vor veni la munca, fie vor fi liber cu recuperarea zilelor libere.(o solutie)

Cand lucrezi intr-o firma unde ai angajati de mai multe confesiuni si nationalitati nu doar catolici si ortodocsi credeti-ma ca e mai dificil de gestionat.
Cunosc situatiile de acest gen .... dar ceea ce va spun, daca nu exista text de lege, este din practica utilizata de angajatori.

Unii chiar au solicitat angajatilor sa mentioneze ce religie au si, din cate cunosc, nu s-a depus nicio sesizare la institutiile abilitate cu drept de control.