Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista cheltuieli intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista cheltuieli intretinere

Informatie de pe un site:

Atentie!!! S-a introdus art 48/1 in Legea 230/2007!!!!

In data de 08.03.2016, in Monitorul Oficial nr 174 / partea I a fost publicata Legea nr. 17/2016 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, care prevede ca:
" Art. 481.Asociaţia de proprietari, prin grija preşedintelui asociaţiei, va afişa lunar, la vedere, lângă lista de plată a cheltuielilor asociaţiei de proprietari, modalitatea de calcul în urma căreia au rezultat sumele lunare de plată ale proprietarilor. Modalitatea de calcul va conţine şi va arăta explicit toate costurile şi sumele care formează totalul de plată al proprietarilor, respectiv modul de calcul şi de repartizare a acestor cheltuieli către proprietari."

Intrebare:daca administratorul refuza sa faca acest lucru,din diverse motive,se poate face plangere/reclamatie? si cui ma pot adresa?
Va multumesc anticipat.
Am raspuns concret si la obiect indicand temeiul legal inclusiv persoana abilitata sa reprezinte asociatia de proprietari si membrii proprietari
Nu am facut dizertatii lungi
Nu am implicat in raspunsul meu factorul politic
Daca doriti fara explicatii lungi si politice inseamna ca aveti dv cunostiinta de o varianta de solutie direct si concret la intrebare.
In sfarsit,un raspuns simplu demult asteptat.
Va multumesc dl Grecu pentru informatie.
Dna Inocenta,sa simplificati raspunsurile data viitoare.
Va urez succes.