Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot obține un loc de parcare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot obține un loc de parcare

Buna ziua, sunt proprietarul unui apartament în sectorul 3, din București. Din 2014 beneficiez de un loc de parcare pe care l-am platit in fiecare an. Menționez că de la începutul anului administrația taxe locale și impozite au modificat o lege a obținerii locurilor de parcare și anume : de la 02.02.2018 au introdus un punct din decizie .
Menționez că eu am domiciliul pe Călărași și nu am avut timp și nici bani cu sacul sa merg sa schimb adresa pe actualul imobil din sectorul 3. Dețin un autoturism înmatriculat de asemeni tot pe Călărași identica cu adresa din buletin. La fel nu doresc sa o schimb pe București deoarece taxele sunt foarte mari !
In noul regulament pe care l-au votat împreună cu locuitorii din București, sa nu mai aibe voie sa parcheze cei din afara Bucureștiului! Întrebarea mea este următoarea?
Eu dețin deja apartamentul , locuiesc permanent aici prin documente legale, dar nu am dreptul la un loc de parcare care este chiar al blocului! Sunt nevoit să înscriu mașina sa le dau lor banii pe impozit???
De când ne obligă unii sa le dam bani???
De când se face discriminare între populație ?
Dacă stau cu acte în regulă ,mașina a cui este??? Nu este tot a mea?
Dpdv precizez că poate fi vorba și de un abuz în serviciu dar și cazul unor urmări grave la adresa celor din afara capitalei!
Dacă mașina este în leasing - legea spune că plata taxelor de face pe adresa proprietarului, iar daca proprietarul este din Pitești normal acolo se plătesc taxele, deci iarăși un abuz , mai nou este faptul că se vor face licitații publice și cine da mai mult, primește loc de parcare!
Deci se urmărește prin teritoriul capitalei sa se facă abuzuri și să obțină banii și din aer!
Vă rog să mă ajutați să știu dacă pot obține doar UN loc de parcare fara sa schimb numerele pe București!
Cu stima.
Mai intai, sunteti contradictoriu: spuneti ca locuiti cu forme legale in Bucuresti, dar aveti domiciliul in Calarasi. Forme legale inseamna sa aveti domiciliul/ resedinta declarate acolo unde locuiti. Dvs ati ales sa platiti taxe, mai mici, in Calarasi. E dreptul dvs.
Cat despre locurile de parcare, ele sunt administrate de autoritatile locale, si sunt destinate localnicilor, care platesc taxe in orasul respectiv. Asa e peste tot, sau aproape. Nu este o discriminare, fiindca inchirierea/ cesionarea unui loc de parcare nu este un drept civil, deci identic pentru toti romanii, ci o facilitate acordata de autoritatea locala, locuitorilor platitori de taxe si, de ce nu? votanti.
Buna dimineața, nu sunt deloc în contradictoriu pentru că domiciliul din buletin îl am.pe Călărași, insa am viza de flotant care o am trecută pe spatele buletinului, deci sunt cu forme legale. Cât despre plata unei parcări înțeleg că totul se face după cum canta unii iar alții să danseze! Asta e Romania, normal că toți vor pleca in afara! Nu are cum sa existe parcări scoase la licitații iar licitațiile sa nu aibe o limită, chiar directorul /reprezentantul taxelor și impozitelor spunea că cine plătește și dorește să de-a mai mult va avea loc de parcare! Dumneavoastră spuneți că așa hotărăsc ei , ok, dar de unde a adus acel petic de pământ? Plătim și aerul pe care îl respirăm dar facem avize favorabile celor care plătesc mai mult! E corect! Eu zic că nu! Normal că nu am.nici o șansă eu sa am.loc deoarece sunt mic și drepturile sunt pentru cine plătește! Citeam pe rețelele de socializare ,se încearcă să se elimine șpăgile dar să câștige tot așa dar ,,corect,, prin licitații!!!
Vom pleca cu toții din aceasta țară în care suntem scârbiți de tot ce se întâmplă.
In ceea ce privește ce am scris și mi-ați spus că sunt în contradictoriu! Nu nu sunt pentru că am specificat că adresa din buletin i am pe Călărași dar locuiesc permanent în București cu forme legale adică existand acea viza de flotant ,din câte știu eu e legală! Asta am spus!
Mulțumesc de răspuns.

Adrian Dimitriu a scris:

Mai intai, sunteti contradictoriu: spuneti ca locuiti cu forme legale in Bucuresti, dar aveti domiciliul in Calarasi. Forme legale inseamna sa aveti domiciliul/ resedinta declarate acolo unde locuiti. Dvs ati ales sa platiti taxe, mai mici, in Calarasi. E dreptul dvs.
Cat despre locurile de parcare, ele sunt administrate de autoritatile locale, si sunt destinate localnicilor, care platesc taxe in orasul respectiv. Asa e peste tot, sau aproape. Nu este o discriminare, fiindca inchirierea/ cesionarea unui loc de parcare nu este un drept civil, deci identic pentru toti romanii, ci o facilitate acordata de autoritatea locala, locuitorilor platitori de taxe si, de ce nu? votanti.

Trebuie da vedeti exact ce documente solicita ADP sector 3 si sa incercati sa le obtineti.Oricum faptul ca sunteti proprietar nu va creaza obligatoriu dreptul de a obtine un loc ,stiti foarte bine care este situatia in Buc.
Vă mulțumesc pentru răspuns ,insa cei care dețin un apartament normal trebuia să poată obțină un loc de parcare , atâta timp cât dovedesc că locuiesc acolo ,
Dar am înțeles de ce au făcut obligația asta deoarece au înființat o lege care ridică mașinile parcate ilegal fapt pentru care nu mai acordă locurile de parcare sa poată obțină bani mai ușor!
Cu stima!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Trebuie da vedeti exact ce documente solicita ADP sector 3 si sa incercati sa le obtineti.Oricum faptul ca sunteti proprietar nu va creaza obligatoriu dreptul de a obtine un loc ,stiti foarte bine care este situatia in Buc.