Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GDPR si asociatiile de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GDPR si asociatiile de proprietari

Spuneti-mi, va rog, intr-o asociatie de proprietari administratorul trebuie sa ia semnaturi de la persoanele angajate pt GDPR?

Multumesc
Poftim? Detaliati va rog. cine ar fi operatorul de date, de unde rezulta prelucrarea pe scara larga, cine este administratorul (persoana fizica / juridica) etc
CaraD, utilizator
Daca va referiti la datele stocate de sistemele de supraveghere din condominiu,este necesar acordul tuturor proprietarilor conform prevederilor Legii nr.677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, urmare a instalarii si punerii in functiune a sistemul de supraveghere video in exteriorul si interiorul imobilului, si urmand prevederile Deciziei nr.52/2012 a A.N.S.P.D.C.P. privind prelucraea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video,
Puteti fi mai explicita in formularea intrebarii dumneavoastra ? La ce va referiti cand spuneti "semnaturi de la persoanele angajate pentru GDPR "
Pe de alta parte tinand cont ca din data de 25-05-2018 intra in vigoare regulamentul european GDPR, ar trebui sesizat faptul ca administratorul asociatiei de proprietari nu are in mod normal atributii asupra prelucrarii datelor personale, decat numai daca nu i-au fost atribuite prin fisa postului .
Cu stima, Aurelian.B