Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj versus donație, după succesiune: care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj versus donație, după succesiune: care variantă presupune costuri mai mici?

Buna ziua!
Daca este posibil, as dori o părere pertinenta in legătură cu varianta corecta( relativ la costuri), daca e de ales intre varianta partajului in urma succesiunii, prin care cele două părți implicate, respectiv moștenitoare, cedează una in favoarea celeilalte, părți din moștenire, sau varianta donatiei în același scop. Care e varianta cu costuri mai mici?
Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Daca din bunul comune/bunurile comune se formeaza un singur lot care revine uneia dintre mostenitoare, atunci costurile sunt aceleasi, fie ca se incheie un contract de partaj fara plata sultei, fie ca se incheie un contract de donatie. Eventualele diferente sunt insesizabile (5.95 lei in plus pentru donatie).
In cazul in care se incheie un contract de partaj in care ambele mostenitoare primesc cate un lot, atunci este posibil ca varianta mai ieftina sa fie contractul de partaj.
Adresati-va unui birou notarial, nu va costa nimic sa puneti o intrebare.