Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nota de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nota de lichidare

Este prevăzută obligatorie de către lege nota de lichidare la o noua angajare? Unii angajatori nu oferă nota de lichidare și trebuie sa tot insisti pentru obținerea ei. Fără ea unii angajatori găsesc motive pentru a nu te angaja. Mi se pare revoltător ca intr un stat de drept in 2018 sa ne batem de aceste probleme in calea angajării!
Legislatia in vigoare nu prevede obligativitatea intocmirii notei de lichidare.

Fisa de lichidare este obligatorie la angajarea gestionarilor.

Potrivit articolului 6 din Legea 22/1969 privind angajarea gestionarilor, completata si modificata prin Legea 54/1994, salariatul cu functia de gestionar trebuie sa prezinte, in mod obligatoriu, dovada faptului ca nu a produs pagube la angajatorul anterior.

Senatorii au votat favorabil un proiect de lege care vizeaza eliberarea notei de lichidare in termen de 3 zile de la incetarea contractului de munca.
[ link extern ]