Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare PFA la ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare PFA la ANAF

Buna ziua!
Tocmai ce am inregistrat un PFA la ONRC. Cand am ridicat documentele, doamna mi-a spus ca acum trebuie sa merg la "Finante", sa ma inregistrez in termen de 15 zile.
Stie cineva ce formular si ce acte sunt necesare la ANAF? Nu gasesc informatiile concrete pe site-ul ANAF.
Multumesc in avans!
si dupa ce m-am inregistrat si la ANAF ce trebuie sa mai fac?
Daca activitatea impune folosirea casei de marcat, achizitionati-o si fiscalizati-o la finante cu ajutorul firmei de la are o aveti. Daca nu, puteti incepe activitatea.
Sa va cumparati acum la inceput cu factura pe pfa si registrul de evidenta fiscala, registrul de incasari si plati, registrul inventar, facturier, ultima daca cumva activitatea o impune si nu folositi casa de marcat.
george-neagu, moderator