Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PFA, am organizat cursuri neacreditate. Pot fi anulate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PFA, am organizat cursuri neacreditate. Pot fi anulate facturile pe care le-am emis din acest motiv?

sunt PFA, cod caen 8559- alte forme de invatamant, diploma formator
in urma cu un an am organizat niste cursuri neacreditate, avand ca tema implementarea sistemului de control intern in unitatile de invatamant.
Am trimis oferta, am incheiat contracte, am facturat, am incasat.
O unitate scolara in urma auditarii de catre curtea de conturi a deschis actiune pentru anularea facturilor precum ca nu sunt autorizata sa fac cursuri.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
E posibila anularea?
Manuela Rășină, administrator
Emis de cine? Exista pe piata N+ entitati si indivizi care organizeaza cursuri la fel neautorizate si lasa impresia celor care le urmeaza ca la finalul acestora vor putea la randul lor sa se considere "formator" autorizat.

Acest tip de activitate este reglementata in OUG 129/2000 iar singura autoritate care poate autoriza un formator este ANC.

pauldorin87 a scris:

Certificat de formator,am .nu m am inregistrat insa nicaieri,personalNici intr un registru.nici nu stiam ca ar trebui

ContSters82289, utilizator
emis de Ministerul muncii si Ministerul educatiei. ocupatie formator,cor 241205.
la final scrie pe certificat ca se elibereaza in conformitate cu preved OG 129/2000, REPUBLICATA.
Nedumerirea mea consta in ce pasi ar fi trebuit sa mai fac dupa obtinerea acestui certificat .
Nimei nu m a informat ca ar trebui sa ma inscriu in vreun registru
Cursurile de formare stiam ca trebuie autorizate
Cele neautorizate, ???aici am dilema

cu stima
Pe scurt și la obiect, facturile emise nu pot fi anulate.
In cel mai rău caz, veți fi dat în judecată pentru recuperarea prejudiciului. Și pus sa restituiti sumele încasate. Probabil
Deoarece, spuneți că nu ați menționat nicăieri că sunt cursuri autorizate.
In rest, ați prestat o "munca" și ați fost plătit.
Curtea de Conturi a găsit ca s-au risipit bani pe niște cursuri neacreditate, ce în final sunt inutile Atâta tot.
Nu este ceva ilegal, ceea ce faceti dvs.
Practic, diplomele emise, sunt hârtii fara valoare.
Cam așa stă situația juridic.
Apoi, privitor la acreditare și înregistrarea dvs că formator in alte registre, asta este alta problema, la care v-au răspuns alții.

Și că o ultimă remarca, daca sunteti acționat în instanță, sa zicem că pierdeți, atunci veți restitui banii încasați, care se vor regăsi în contabilitate la o rubrica aparte.
Cam așa stă treaba juridic și economic-financiar.

P.S. Desigur, puteți restitui banii și fără să ajungeți în instanță.
Sfatul meu in acest caz, sa apelați la ajutorul unui mediator ce va întocmi actele necesare și astfel aveți o justificare legală in contabilitate. Că sa nu va "ardă" fiscul mai apoi.
Quartila, utilizator
va multumesc pt raspuns
am citit si recitit legislatia cu privire la organizarea cursurilor
indeplinesc conditiile de organizare, sunt formator,cor 241205, am pfa cod caen 8559- alte forme de invatamant
din legislatie reiese ca nu toate cursurile trebuiesc autorizate.
OG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor, republicata. Ordonanta 129/2000, republicata 2014
Capitolul III - Autorizarea furnizorilor de formare profesionala

Art. 21
(1)�Furnizorii de formare profesionala pot organiza programe de formare profesionala, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoastere nationala, numai daca au prevazut in statut sau, dupa caz, in autorizatia pentru desfasurarea unor activitati independente, activitati de formare profesionala si sunt autorizati in conditiile legii.
Hotararea 481 / 2015 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a OG. 129/2000

"Art. 11. - Potrivit art. 21 alin. (1) din ordonanta sunt supusi autorizarii numai furnizorii de formare profesionala care doresc sa elibereze certificate de calificare sau de absolvire cu recunoastere nationala.
Ceilalti furnizori de formare profesionala pot organiza programe de formare profesionala finalizate cu documente de absolvire proprii, care nu sunt însa certificate cu recunoastere nationala."