Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GDPR -contracte propietari asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GDPR -contracte propietari asociatie proprietari

Buna seara,
Va rog frumos o lamurire pe urmatoarea problema:
Fostul presedinte al asociatiei de proprietari refuza sa predea noului presedinte contractele proprietarilor, pe langa alte documente ale asociatiei. Le tine acasa..Cum se aplica prevederile GDPR in acest caz?
Va multumesc.
Am precizat in notificare ce sa predea: registre, stampila, contracte, liste intretinere etc ,, cartea tehnica bloc, lift etc. Stim ca solutia sigura e prin instanta, dar va dura poate si un an, daca nu mai bine.
Ne gandeam ca acest GDPR ar fi de ajutor sau poate exista alta cale legala mai scurta decat instanta, prin care o persoana fizica, fara nicio calitate procesuala in cadrul asociatiei cum e ex-presedintele (nu e nici macar proprietar ) sa fie constransa sa predea ce nu-i apartine si nu mai are niciun drept, respectiv datele si doc. asociatiei, unele cu caracter personal.
Va multumesc.