Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete cadou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete cadou

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Societatea X este producatorul, iar societatea R este cea care distribuie bunurile produse de catre X.
X doreste sa stimuleze activitatea de distributie a angajatilor societatii R prin a le oferi acestora tichete cadou. In acest scop, s-a incheiat un contract intre X si R.
Este in regula aceasta procedura de stimulare?
Cum ar trebui tratata din punct de vedere fiscal aceasta cheltuiala a societatii X? Asupra sumei alocate acestor tichete se aplica impozit? Trebuie evidentiata intr-o anume declaratie?
De fapt, ceea ce vreau sa stiu este procedura exacta de a oferi aceste tichete cadou, luna de luna, fara a fi in afara legii.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,
Se face un plan de marketing pentru tichetele cadou (publicitate, promovare, etc)?
un model, va rog!
multumesc anticipat!