Forum Discuţii juridice Executare silită Chemare in judecata pentru penalitati
Discuție deschisă în Executare silită

Chemare in judecata pentru penalitati

Buna ziua! Am fost chemata in judecata de firma de distributie a energiei termice,(pt. suma de 3000 lei, energie termica de care nu am beneiciat), le-a fost respinsa cererea formulata de acestia, urmand sa ma prezint la apel in septembrie. Astazi am primit o noua cerere in judecata, de la aceeasi firma pentru plata unei facturi de 30 lei si penalitati insumand 190 lei. Daca platesc aceasta factura, pentru ca nu as mai vrea sa umblu atat pentru aceasta suma poate avea repercusiuni asupra apelului ce va avea loc in septembrie?
În funcție de contextul în care s-a respins acțiunea de la fond, este posibil că achitarea la acest moment a sumei pretinse la plată să influențeze hotărârea din apel