Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Produse vandute sub un alt brand
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Produse vandute sub un alt brand

Am cumparat un produs vandut sub brand-ul TechOne, care exista doar in Romania in urma unei cautari pe google. Dupa ce am primit produsul am observat ca acestea aveau instructiuni in chineza, si dupa o mica cautare pe aliexpress( un site chinezesc cu produse la preturi mici) am gasit majoritatea produselor vandute sub numele TechOne acolo la pret injumatatit. Cei care vand acest produs se lauda ca sunt produse originale. Intrebarea mea este: este legal sa ascunda provenienta produsului si sa inventeze un nume sub care sa le vanda? Precizez ca atat pe cutie cat si pe produs nu exista niciun brand.
Puteti depune o sesizare scrisa la Protectia consumatorului, cu nr. de inregistrare/ data la care sa atasati documentele pe care le detineti.