Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... gratar la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

gratar la bloc

buna ziua. stau intr_un bloc care la parter are apartamente cu mici curti in care proprietarii mai nou fac gratar aproape in fiecare seara creand disconfort celor de la etajele superioare. ce lege si ce articol reglementeaza acest lucru? proprietatile lor sunt trecute tot ca apartamente. o tot sustin ca e proprietate privata dar deranjeaza toate persoanele ce stau pe langa ea.

Cornel Vasile a scris:

Autoritățile responsabile cu aplicarea legii picnic-ului nu pot interveni decît în spațiul public, nu si in spațiile private.

Deci in cazul unui, de exemplu, apartament in bloc nou, situat la parter, proprietate privata, cu cadastru etc etc, nu ar fi nici o problema dpdv legal de facut un gratar ocazional, corect?

Cu multumiri,

Sunt curți private. În alta ordine de idei eu pot sai scutur scrumul în cap dacă el îmi baga fum în casa. Deci care pe care. Sau bubui seara în balcon cât vreu ca doar e al meu

DenisRif a scris:

Acele "mici curti" cum le denumiti dumneavoastra in general apartin domeniului public si sunt vechile cotete sau garaje improvizate facute cu japca,.. Pentru a va lamurii puteti sesiza Politia Comunitara si Autoritatile Locale care pot rezolva problema ...Fiind un domeniu public atunci lucrurile se vor schimba radical ...

Ba ar fi, deoarece deranjează și îmi umple casa de fum. Pe logica dv și eu pot face grătar în balcon ca doar e propietate privata.? Sau sai scutur scrum în cap? El îmi da fum în casa eu chiștoace în gradina

Marcel Z a scris:

Cornel Vasile a scris:

Autoritățile responsabile cu aplicarea legii picnic-ului nu pot interveni decît în spațiul public, nu si in spațiile private.

Deci in cazul unui, de exemplu, apartament in bloc nou, situat la parter, proprietate privata, cu cadastru etc etc, nu ar fi nici o problema dpdv legal de facut un gratar ocazional, corect?

Cu multumiri,

Amenda obligatoriu ptr disconfort creat celorlați locatari. Și eu am propietate privata parcarea în fata blocului. Ma apuc de gratar ca doar sunt pe propietate privata.. Am mai spus el îmi baga fum în casa eu chiștoace în gradina dacă nu înțelege.

dragodado a scris:

buna ziua. stau intr_un bloc care la parter are apartamente cu mici curti in care proprietarii mai nou fac gratar aproape in fiecare seara creand disconfort celor de la etajele superioare. ce lege si ce articol reglementeaza acest lucru? proprietatile lor sunt trecute tot ca apartamente. o tot sustin ca e proprietate privata dar deranjeaza toate persoanele ce stau pe langa ea.

Lasa legea picinicului, eu parca stiam ca nu e voie sa faci gratar nici pe balcon, nu cumva se aplica si pe terasa privata atasata unui bloc? Este tot un soi de balcon, doar ca la parter, avand in vedere ca este atasata unui bloc, nu este de sine statatoare. Oricine mi-ar spune orice nu pot sa cred ca e ok si legal sa faci gratar saptamanal la tine in curte, afumand 3 sau 4 etaje de prosti care stau deasupra :))