Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este posibil ca în decurs de 3-4 ani să crească ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este posibil ca în decurs de 3-4 ani să crească salariile brute ale șefilor și angajaților Asociației de Proprietari, cu aproximativ 8.000 de lei (din Mai 2014), știind că n-au mai angajat pe nimeni în cadrul Asociației?

Este posibil ca în decurs de aproximativ 3-4 ani, să crească salariile brute ale șefilor și angajaților Asociației de Proprietari, cu aproximativ 8.000 de lei (calculate cel puțin din luna Mai 2014), știind că n-au mai angajat pe nimeni în cadrul Asociației din 06.04.2013, de când am schimbat fosta conducere ilegalistă, care are deja finalizat dosarul penal făcut împotriva lor, ancheta penală găsind mai ales fapta penală de Delapidare a unei sume totale de 55.000 de lei ?
Pentru a fi mai explicit, arăt lista de plată din luna Mai 2014, în care vedem că fiecare apartament de 42 mp plătea cam 13,5 lei ca Fond de Salarii Brut, iar de acum 5 luni ni s-a impus la plată pentru indemnizații suma de 30 de lei pentru fiecare apartament de 42 mp, adică a fost o medie de peste 16,5 lei puși în plus pentru toată Asociația (de fapt, în Asociația noastră de aproape 500 de proprietari, marea majoritate a apartamentelor sunt de 47-57 mp, deci sumele calculate pentru acestea pe listele de plată sunt mult mai mari, ca și Cotă Parte Indiviză). Vedeți ce Fond de Salarii aveam de plată în luna Mai 2014 - de 13,5 lei, iar acum avem de plată ... 30 de lei pentru fiecare din cele aproape 500 de apartamente: [ link extern ]
Am făcut un calcul și mi-au ieșit aproximativ 8.000 de lei în plus impuși pentru Fondul de Salarii Brut în decurs de 3-4 ani, în condițiile în care sunt aceeași angajați, dacă nu cumva mai puțini !
Dar ceea ce e și mai grav, e faptul că încă din 2013 aceste indemnizații ale șefilor și angajaților Asociației nu au fost dezbătute și votate în nicio Adunare Generală anuală, cu toate că legile din domeniu obligă ca orice sumă cerută să fie votată și aprobată de Adunările Generale anuale, dar care la noi nu sunt legal convocate (sau sunt inexistente) încă din 2010 !
Cum procedăm să ne recuperăm banii impuși ilegal de șefii Asociației de Proprietari, nu numai pentru Indemnizații, ci pentru orice altă sumă cerută pe listele de plată care n-a avut aprobarea și votul proprietarilor în cadrul așa-ziselor Adunări Generale anuale ... care n-au fost legal convocate sau chiar n-au existat timp de 3-4 ani, din 2010 până azi ?
PRECIZEZ CEVA IMPORTANT: Programul de lucru al șefilor și angajaților Asociației noastre este de 3 ore pe zi, deci de 60 de ore pe lună ! În condițiile date, nu se explică această creștere aberantă a salariilor, chiar dacă salariul minim pe economie a crescut. AICI VORBIM DE NUMĂRUL DE ORE LUNARE LUCRATE, IAR MĂRIMEA SALARIILOR SE ACORDĂ ÎN FUNCȚIE DE ACESTE ORE LUCRATE !
În alte țări civilizate standardul salarizării este cel orar, pentru că una e să plătești cu o sumă anume un angajat care lucrează 60 de ore pe lună și alta e să plătești un angajat care lucrează 8 ore pe zi, adică 160-168 ore pe lună !
flory_mr, utilizator
Da, este posibil, faceti o comparatie intre salariul minim din 2014, 850 lei, si salariul minim din 2018, 1900 lei, sesizati diferenta ?

flory_mr a scris:

Cum procedăm să ne recuperăm banii impuși ilegal de șefii Asociației de Proprietari, nu numai pentru Indemnizații, ci pentru orice altă sumă cerută pe listele de plată care n-a avut aprobarea și votul proprietarilor în cadrul așa-ziselor Adunări Generale anuale ... care n-au fost legal convocate sau chiar n-au existat timp de 3-4 ani, din 2010 până azi ?

Intrebarea dv nu isi gaseste rostul in conditiile in care dv afirmati
Eu am experiență juridică în domeniu, pentru că am câștigat deja câteva procese cu impostorii care ne conduc Asociația

Daca apreciati actele si actiunile reprezentantilor asociatiei de proprietari netemeinice si nelegale si nu puteti solutiona amiabil,adresati-va cu experienta dv juridica la instanta de judecata
Cum să fie posibil să crească în halul ăsta Fondul de Salarii Brut, cu 8000 de lei în 3-4 ani, știind că sunt aceiași angajați ca și în 2013 și nici nu s-au votat salariile în Adunările Generale anuale, din 2013 până azi ?
De ce n-ați fost atent, că am zis că etalonul salariului este numărul de ore lucrate ! Cum să echivalezi un salariu pentru 168 de ore lucrate într-o lună, cu salariul pentru ... 60 de ore lucrate într-o lună, așa cum este programul de lucru în Asociația de Proprietari de care aparțin ?
Deja mă îngrijorez dacă dvs. puteți compara (echivala) salariul orar al celor din Asociația noastră (Luni, Miercuri și Vineri de la ora 8 la 11, iar Marți și Joi de la ora 15 la 18), cu salariul celor care muncesc 8 ore pe zi, 160-168 ore pe lună, cât e standardul pe țară ?
Este logic că dacă au crescut cu un procent salariile orare minime, cu același procent ar trebui să crească și salariile orare minime pentru Asociațiile de Proprietari.
Referitor la salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, art.164 din Codul Muncii prevede următoarele:
(1) Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, corespunzător programului normal de muncă, se stabilește prin hotărâre a Guvernului. Dacă programul normal de muncă este mai mic de 8 ore zilnic, salariul de bază minim brut orar se calculează prin raportarea salariului de bază minim brut pe țară la numărul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
(2) Angajatorul nu poate negocia și stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe țară.

CITEZ:
Începând cu 1 Ianuarie 2018, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată s-a stabilit la 1.900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 ore, în medie, pe lună, în anul 2018, reprezentând 11.45 lei/oră (în 2017 salariul orar minim brut era de 8,735 lei/oră).

DETALII, AICI: [ link extern ]
Acum să facem un calcul rapid pentru a afla cu cât trebuia să crească salariul șefilor și angajaților Asociației, în funcție de numărul orelor lucrate, așa cum este logic și corect.
CITEZ DIN HOTĂRÂREA GUVERNULUI DIN 2014: Art.1 - (2) Începând cu 1 iulie 2014, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore în medie pe lună în anul 2014, reprezentând 5,357 lei/oră.
Dacă în 2014 salariul orar minim brut era de 5,357 lei/oră, cei din Asociația noastră, pentru cele 60 de ore lucrate ar fi trebuit să aibă un venit minim de 321,42 lei, dar știu că președinta Asociației noastre (neproprietară în condominiu !) avea în Mai 2014 un salariu lunar Net de 900 de lei, la ... 60 de ore lucrate într-o lună (de atunci nu mai știm nimic de niciun salariu al angajaților Asociației) - aceasta avea astfel, un venit de 15 lei/oră, de 3 ori mai mare decât minimul pe țară !!!
Cum salariul orar minim brut pe țară este la ora actuală, în Iulie 2018, de 11.45 lei/oră pentru 168 de ore lucrate lunar, cei din Asociația noastră, la 60 de ore lucrate lunar, ar fi trebuit să aibă un salariu de 687 lei, ca medie (mă refer strict la salariul minim, pentru că mai ales președinta noastră nu prestează mai nimic, dar și mai grav, ea are din 2017 încă un alt loc de muncă, venind la sediul Asociației doar când are timp, de câteva ori pe lună, mai ales după amiaza, ștampila Asociației lăsând-o oricui crede ea, inclusiv casierei).
NU MAI ZIC DE FAPTUL CĂ DIN 2013 PÂNĂ AZI ÎN NICIO ADUNARE GENERALĂ NU S-A VOTAT VREO INDEMNIZAȚIE A ȘEFILOR ȘI ANGAJAȚILOR DIN ASOCIAȚIA NOASTRĂ, DE PARCĂ AR FI STRICT SECRETE !

Cât era și cât este salariul minim pe economie ?
Data Salariul
1 ianuarie 2018 1900 Lei
1 februarie 2017 1450 Lei
1 mai 2016 1250 Lei
1 iulie 2015 1050 Lei
1 ianuarie 2015 975 Lei
1 iulie 2014 900 Lei
1 ianuarie 2014 850 Lei
1 iulie 2013 800 Lei

Salariul minim net pe economie
Data Salariul
1 ianuarie 2018 1162 Lei
1 februarie 2017 1065 Lei
1 mai 2016 925 Lei
1 iulie 2015 776 Lei
1 ianuarie 2015 724 Lei
2014 668 Lei
2013 800 Lei
flory_mr, utilizator
Aveti perfecta dreptate in ceea ce priveste discrepanta intre valoarea indemnizatiei si cea a prestaiei
Asa se intampla in asociatiile de proprietari conduse de persoane putin interesate de obligatiile asumate ,lipsite de respect fata de aceia care i-au ales si care le asigura lunar un castig material
Ce spuneti despre indemnizatia unui ingrijitor=femeie de serviciu la 4 scari,4 etaje care beneficiaza lunar de indemnizatie 2500 lei+abonament telefonie+abonament transport in comun ?
Proprietarii, unii achita suma finala fara sa fie interesati sa parcurga atent fiecare suma care le este impusa,altii care au valoarea banului recunosc lipsa crasa a curateniei si denunta vehement indemnizatia deplasata si nejustificata,iar justificarea presedintelui de asociatie este "nu e pacat sa lasam un baiat tanar fara loc cald de munca,castiga si el o paine.... "
~ Conținut șters la cerere ~