Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Muncă suplimentară
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Muncă suplimentară

In cazul angajaților din MAI, permanența la domiciliu este considerată muncă suplimentară????
Mulțumesc!
Justmedani71, utilizator
"Timpul pe care un politist il petrece acasa asteptand un posibil telefon din partea angajatorului, pentru a se prezenta de urgenta la serviciu, trebuie considerat "timp de lucru" si platit ca atare, a decis Curtea de Justitie a UE".(Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE), C‑518/15)

Fiind un stat membru in UE, hotararile CJUE au aceeasi valoare ca si deciziile CEDO.