Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de boală pentru îngrijirea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de boală pentru îngrijirea copilului

Bună ziua, aș avea o întrebare, soția mea este în concediu pentru creșterea copilului (băiețelul are 1 an și 2 luni), din păcate vineri ș-ia rupt glezna și trebuie operată. Întrebarea mea ar fi dacă este specificat undeva dacă în astfel de situații sau situați asemănătoare tatăl/soțul poate primi zile libere/concediu medical pentru îngrijirea copilului pe perioada spitalizării soției. Multumesc anticipat
Potrivit art. 26 alin. (1) din OUG nr. 158/2005, asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani.

Potrivit art. 27 alin. (1) din OUG nr. 158/2005, beneficiază de indemnizația pentru îngrijirea copilului bolnav, opțional, unul dintre părinți, dacă solicitantul îndeplinește condițiile de stagiu de cotizare prevăzute la art. 7.

Stagiul minim de asigurare prevăzut la art. 7 din OUG nr. 158/2005 este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Indemnizația se acordă pe baza certificatului de concediu medical eliberat de medicul curant, emis în condițiile legii.

In speta, tatal poate beneficia de un astfel de concediu.
Mulțumesc pentru răspuns