Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Din punct de vedere legal e obligatorie plata ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Din punct de vedere legal e obligatorie plata contribuției la biserică?

Bună ziua, va rog sa îmi spuneți. .....dpdv legal e obligatorie plata contributiei la biserica? Nu de alta, dar avem copil mic, cheltuieli multe, iar un domn trimis de la biserica se perinda pe la noi (si pe la toti, de altfel) de cel putin 3 ori pe an dupa bani, fie pt contributie, fie pt renovarea bisericii. Greseala a fost ca i-am deschis si apoi nu am mai scapat de el. Nu vad ce beneficii ne aduce plata acestei contribuții, plus ca nu suntem bisericosi. Daca e legala, ma interesează.

Va mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Contributia se stabileste de catre Consiliul bisericii format din enoriasi din parohie.
Nu va poate nimeni obliga sa platiti contributia respectiva. In cazul oficierii religioase a preotului la eventuale nunti, botezuri, inmormantari, cand se stabileste pretul pentru serviciul religios prestat este posibil sa se tina cont de plata/ neplata acestei contributii.
Fiecare biserică, prin decizia, nu a preotului, ci a consiliului parohial din care fac parte şi oameni de rând, fixează pentru bunul mers al bisericii o contribuţie. Aceasta nu este obligatorie.

Puteti sesiza B.O.R.
[ link extern ] /
Este o mare excrocherie. Pe de o parte popii sunt platiti de la bugetul de stat, iar remodelarea bisericii, din impozite, taxe prin consiliul local, si cu toate astea, te santajeaza cu slujba la diferite evenimente. Ceezi daca vrei contribui daca vrei. Si de asta a ajuns tara asta cum a ajuns...
Aceasta asa zisa contribuție nu este obligatorie. Preoții nu fac altceva decât să înșele omul de rând. Si la mine la poartă au venit și le-am spus că nu există lege care să mă oblige la aceasta asa-zisa contribuție, așa că l-am dat afară, iar dacă mai apare la mine la poartă pun câinii pe el. Nu este OBLIGATORIE aceasta contribuție. NU PLĂTIȚI NIMIC.
"Contributia" in cauza nu are un caracter de "taxa/impozit/plata obligatorie".

Aceasta "contributie" stabilita de catre Consiliul Parohial, intr-un cuantum aleatoriu, se asimileaza, pentru contribuabilii ce doresc sa o achite, ca avand un caracter de "donatie pentru biserica".

Adrian Sulea, Consultant credite si finantari