Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

daca mi a decedat sotia pot mosteni bunurile soacrei dupa ce aceasta nu v a mai fi?nu avem copii,nici frati(atat eu cat si sotia)ci doar soacra mai are 3 frati in viata.
Buna seara,
Bunurile sotiei vor reveni fratilor ei si, eventual, daca acestia nu vor mai fi, copiilor acestora.
sotia nu are frati ci doar mama soacra
Buna seara,
Bunurile mamei soacre vor reveni fratilor acesteia sau copiilor lor.
eu nu mostenesc nimic dupa sot?
Pe sotie o mosteniti dvs, ca sot supravietuitor (1/2) si soacra (1/2). Inteleg ca tatal sotiei dvs nu mai e in viata.
Pe soacra o mostenesc fratii ei (care sunt in viata) si nepotii de la fratii care au decedat inaintea ei.
Dvs nu o mosteniti pe soacra, pentru ca sunteti ginere, nu si ruda de sange,