avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

daca mi a decedat sotia pot mosteni bunurile soacrei dupa ce aceasta nu v a mai fi?nu avem copii,nici frati(atat eu cat si sotia)ci doar soacra mai are 3 frati in viata.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:54, 14 Decembrie 2018
Buna seara,
Bunurile sotiei vor reveni fratilor ei si, eventual, daca acestia nu vor mai fi, copiilor acestora.
sotia nu are frati ci doar mama soacra
Buna seara,
Bunurile mamei soacre vor reveni fratilor acesteia sau copiilor lor.
eu nu mostenesc nimic dupa sot?
Pe sotie o mosteniti dvs, ca sot supravietuitor (1/2) si soacra (1/2). Inteleg ca tatal sotiei dvs nu mai e in viata.
Pe soacra o mostenesc fratii ei (care sunt in viata) si nepotii de la fratii care au decedat inaintea ei.
Dvs nu o mosteniti pe soacra, pentru ca sunteti ginere, nu si ruda de sange,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara ... geta2005 geta2005 Buna ziua! Va rog am nevoie de o lămurire, sot , sotie fara copii, sotul singur la părinți moare primul apoi moare mama lui , tatăl mort cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Mostenire alisia alisia buna ma numesc andrea si av vrea sa ma lamuriti cu ceva lucruri daca se poate.soacra mea ar dori o lamurire .uitati care este problema.mama ei ar vrea sa ... (vezi toată discuția)
Drepturi mostenire geta2005 geta2005 Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu. (vezi toată discuția)