avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxă de reziliere contract celule stem. Este legală? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxă de reziliere contract celule stem. Este legală? Nu mi se pare corect, nu au prestat niciun serviciu și au vrut să mă înșele neprezentându-mi toate costurile înainte de semnare

Buna ziua. Acum un an am semnat un contract de recoltare celule stem cu o firma. Toate bune si frumoase pana cand dupa aproximativ 2 saptamani am fost la un târg de bebe la baby boom si am aflat de la un stand de prezentare ca pentru recoltare celule stam intr o clinică privată avem o taxă de recoltare de 2000 de ron taxă de care cea care ne prezentase contractul nu pomrnise nimic. Am sunat la firma sa fim siguri că asa e si s a confirmat că asa este. Am rezolvat contractul iar dupa un an imi vine un plic acasă ca trebuie sa plătesc o taxă de reziliere de 450 de ron. Nu mi se pare corect pentru ca nu au prestat niciun serviciu si au vrut să mă înșele si cu acea taxă de 2000 ron. Ce este de facut?
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Raluca Dudescu , Consultant managementul calitatii 00:48, 14 Septembrie 2018
E dificila situatia.
Practic contractul conteaza...
In contract nu este precizata taxa de recoltare?
Ce costuri sunt mentionate?
După cate stiu eu aceste taxe de reziliere sunt ilegale. Mai ales că nu au prestat nimic.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

E dificila situatia.
Practic contractul conteaza...

Ba da era prevăzută. Dar nu am stat sa citesc tot contractul având incredere ca agentul m a informat cu totul despre toate clauzele contractului.

cyan a scris:

In contract nu este precizata taxa de recoltare?
Ce costuri sunt mentionate?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate vorba despre inselaciune atata timp cat taxa este mentionata in contract.
Se pune intrebarea daca si taxa de reziliere de 450 lei este mentionata in contract si in ce conditii se aplica.
Orice document se citeste inainte de a se semna.
Ultima modificare: Duminică, 9 Septembrie 2018
cyan, moderator

Alte discuții în legătură

Caluze abuzive in contracte Enescu Raluca Enescu Raluca Va rog ajutati-ma si pe mine cu un raspuns clar (indicand si articolul din lege) referitor la clauzele abuzive din contractele de servicii si nu numai. Sunt ... (vezi toată discuția)
Comisioane bancare ada2014 ada2014 Buna ziua, sotul meu are un credit bancar si cred ca are comisioane abuzive.(a fost un comision de risc care a fost doar redenumit cand a fost scos inafara ... (vezi toată discuția)
Clauze reziliere contract internet bobeicaalin bobeicaalin Buna ziua, Am un abonament de internet mobil de la vodafone(cea mai proasta alegere) si nu il mai vreau,mentionez ca mai am vreo 6 luni de contract.Conform ... (vezi toată discuția)