Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Care sunt facilitatile fiscale pentru o SRL?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Care sunt facilitatile fiscale pentru o SRL?

Care sunt facilitatile fiscale pentru o societate nou infiintata?
george-neagu, moderator
Nu exista facilitati fiscale pentru societati nou infiintate in Romania. Si cand spun asta, tin cont de comentariile de mai sus. "Facilitatile" fiscale la care se refera ante-comentatorii mei se aplica tuturor microintreprinderilor, noi sau vechi. 1 mil de euro cifra de afaceri nu e tocmai din drum si nici prea micro...am vrea sa fie, dar economia romaneasca e doar o taraba mai mare, nu va faceti iluzii. Revenind, in Norvegia, un cetatean care nu a mai avut firma niciodata si isi face firma noua, 10 ani nu plateste nimic la stat, indiferent de cifra de afaceri ; asta e o facilitate fiscala iar Norvegia e un stat care vrea ca cetatenii ei sa isi faca afaceri acasa, nu sa intinda mana prin straini.
Buna seara. Aveti perfecta dreptate, din cauza asta romanii nostri isi cauta joburi in strainatate.Nu este deloc usor sa-ti parasesti familia si sa-ti cauti prosperitatea in straini. Va multumesc pentru ajutor. Va doresc o seara placuta!