Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aerisire coloană încălzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aerisire coloană încălzire

Bună seara! Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc care are și etaj tehnic deasupra apartamentului meu pe o suprafață de 40% (casa liftului, spălătorie,etc ) Asociația de locatari de comun acord cu proprietarii au hotărât schimbarea țevilor comune la instalația de încălzire.Când au ajuns la mine , am constatat că fiind ultimul apartament (cap de coloană) urmează să am aerisirea coloanei (aerisire care "se face automat" conform spuselor) în sufragerie.Am zis că nu are cum așa ceva cu gândul că apare zgomot plus posibil miros.Aerisirea se făcea până acum la etajul tehnic.Întrebarea este dacă știe cineva ce să fac.Mai are cineva așa ceva în apartament?Este o practică normală fără să mă afecteze?Să accept așa ceva ? Este în regulă? Mulțumesc anticipat!
FlorinL., utilizator
Buna dimineata
Eu as ceve si parerea altui instalator in legatura cu asta, nu vad de ce nu se poate prelungi capatul de coloana pana la etajul tehnic unde se poate pune si aerisirea...Cel mai sigur intrebati un instalator, sau mai multi ( sunt multe grupuri pe fb...) si vedeti ce zic...
Este legal ca noua instalatie sa fie identica cu acea veche prevazuta de proiectul initial al cladirii
Instalarea sistemului de aerisire in proprietate privata are dezavantaj atat pentru proprietar cat si pentru asociatia de proprietari
Solicitati ca sistemul de aerisire sa fie executat conform proiect tehnic cladire
Sunt de acord cu cele aratate de catre @ynocentta. Din acest motiv am dat un plus acolo.
De obicei coloana de aerisire a instalatiei de incalzire se monteaza la punctul cel mai inalt din bloc si nu intr-un spatiu inchis, ci undeva unde accesul este liber.
Asadar, discutati la as. prop. sa lase aerisirea unde a fost. Ma gandesc ca acea teava de aerisire trebuie sa fie montata pe casa scarii, fara posibilitetea de inghet (apa nu circula pe acea teava deoarece dupa efectuarea umplerii instalatiei robinetul de capat se inchide).
Aerisirea in casa dvs. nu se practica, exact pe motivele invocate de dvs.
Succes!
Prin norma de proiectare instalatia comuna de circulat/recirculat agent termic,componenta de aerisire se executa numai in partea comuna de mobil si in punctul cel mai inalt fata de ultimul calorifer instalat pe partea comuna de la nivelul cel mai inalt al condominiului
Am avut situatie in imobil,,in care unul dintre proprietari,nou mutat in imobil a executat igienizare +modernizare
Proprietarii de pe tronson au hotarat in bloc sa se debranseze pentru instalare centrale individuale,ocazie cu care au hotarat indepartarea instalatiei parte comuna de pe tronsonul respectiv
Proprietarul de la ultimul nivel a indepartat toate tevile din apartament ,moment in care s-a constatat ca una dintre tevi era aerisirea intregii instalatii de caldura de pe scara respectiv instalatia cre deservea atat proprietatile individuale cat si partea comuna condominiu
Ca sa nu se mai complice sa pozeze teava prin tot apartamentul ,proprietarul a realizat aerisirea direct in balcon
Fiind imobil mai vechi,proprietari in etate,fara posibilitati financiare sa poata executa interventii intretinere/reparatii asupra caloriferelor si vanelor ,in perioada sezonului rece existau dispute asupra presiunii,temperaturii agentului termic,multi proprietari denuntand ca nu au caldura ,ca nu li se incalzesc toti elementii,,suspectand fie ca furnizorul de agent termic nu asigura presiunea si temperatura ta parametrii necesari fie ca exista proprietari care au intervenit asupra instalatiei de caldura
Pentru a clarifica problemele denuntate de catre multi proprietari ,a fost solicitat echpa din partea furnizorului de agent termic care a constatat mai multe interventii neautorizate inclusiv interventia asupra instalatiei de aerisire
Furnizorul de agent termic a incheiat proces verbal de contraventie pentru interventie neautorizata asupra instalatiei de alimentare cu agent termic ,a aplicat amenda ,a impus dezafectarea aerisirii din balcon si refacerea instalatiei la forma anterioara pe casa scarii