Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... O firmă cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

O firmă cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a trecut optional la impozit pe profit în aprilie 2018. Poate trece la impozit la impozit pe microîntreprindere tot în cursul acestui an?

Buna ziua
O firma cu cifra de afaceri sub 1 milion de euro a trecut obtional la impozit pe profit in luna aprilie 2018. In cursul acestui an mai poate trece la impozit pe microintreprindere. In ce conditii?
Va multumesc .
Manuela Rășină, administrator
Daca nu are rezolutia de la Registrul comertului pina la 31.12.2018, in cursul anului 2019 poate sa faca trecerea la impozitul pe micro.?
Multumesc foarte mult.
Da, daca reduceti nr de salariati sub 2.

Ref. la capital social, opozabilitatea fata de terti este cum apare la 31.12.2018 in Registrul Comertului.