avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea internshipului în cabinetele de avocatură
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea internshipului în cabinetele de avocatură

Este posibil ca un cabinet de avocatură să angajeze un absolvent de drept prin intermediul unui contract de internship?
Art. 186 din Statut stabilește o interdicție în acest sens, dar se poate deroga de la el în lumina acestei noi legi?
Are ITM ceva de obiectat în acest sens?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:50, 16 Octombrie 2018
Potrivit Legii nr.176/2018 , organizație-gazdă este o persoana juridica la care internul desfășoară o activitate specifică, în baza unui contract de internship.

Contractul de internship nu are nicio legatura cu interdictia prevazuta in Statutul profesiei de avocat.

Contractul de internship se poate incheia pentru :
a) dezvoltării abilităților profesionale ale internilor în îndeplinirea atribuțiilor și responsabilităților din domeniul în care se organizează programul de internship;
b) desfășurării unor activități și familiarizarea cu cerințele organizației-gazdă;
c) cunoașterii de către interni a specificului activității organizației-gazdă în cadrul căruia își desfășoară activitatea, precum și a exigențelor acesteia;
d) dobândirii de experiență profesională, abilități practice și/sau competențe;
e) facilitării tranziției de la sistemul de educație către piața muncii.
Vă mulțumesc pentru răspuns, însă în Legea 176/2018 se discurtă doar despre calitatea de salariați, iar avocații nu sunt salariați în sensul Codului Muncii.
În cadrul cabinetului de avocatură are calitatea de salariat doar personalul auxiliar.
Ar putea un cabinet de avocatură să facă un contract de internship pentru prestarea de activități juridice conexe sau doar pentru activități auxiliare?
Legea 176/2018 se refera la persoane juridice .... cabinetele de avocatura nu au acest caracter.
Îmi cer scuze nu m-am exprimat bine, este vorba de un SPRL, nu un cabinet individual de avocatură. Adică are personalitate juridică.
In acest caz, se poate incheia un contract de internship.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare minor 16 ani LauraSE LauraSE Buna ziua, As dori sa angajez un adolescent 16 ani ca si formator muzica part-time (16 ore/luna), care sa predea percutie. Care este varianta de contract cea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! Ţinând cont de legea nr.176/2018 privind internshipul, ... mihaelaciobanu mihaelaciobanu Buna ziua! Ţinând cont de legea nr.176/2018 privind internshipul, avem urmatoarea intrebare: - contractul de internship este asimilat unui contract ... (vezi toată discuția)
Caut să mă angajez la un cabinet de avocatură Tanasiri25 Tanasiri25 Bună ziua! Sunt în anul 3 (am terminat anul 2) la facultatea de drept din Craiova. Aș dori să mă angajez ca asistent la un cabinet de avocatură din ... (vezi toată discuția)