Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... inducere in eroare sau inselatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

inducere in eroare sau inselatorie

O agentie imobiliara trebuie sa cunoasca imobilul pe care il prezinta cumparatorului? La ce categorie poate fi incadrat atunci cand el participa odata cu , cumparatorul pentru prima data la vizionarea imobilului???
Trebuie mare atentie în astfel.de cazuri.
Nu prea raspund...
multumesc frumos. sa inteleg ca pe el il intereseaza doar comisionul si nu starea juridica a imobilului pe care il prezinta!
buna ziua! Un caz.
O agentie imobiliara merge cu viitorul cumparator la un imobil, pe care nu la vizionat niciodata, ci odata cu cumparatorul. Se merge la notar, acesta confirma legalitatea documentelor, Se incheie antecontractul la notar si contractul de comision cu agentia pe o adresa si se constata ca la incheierea actelor dupa 3 luni, imobilul nu poate fi vandut ca nu are documentele in regula!!!!!! Dupa 10 luni se incheie contractul de vanzare-cumparare, dar nu mai coincide adresa initiala, se schimba numarul. Agentia nu a participat la tranzactia finala, Acum cere comisionul pentru cumpararea imobilului. In contractul de comision este un numar de casa, in contractul de vanzare cumparare, alt numar. Se considera ca acest fenomen s-a intamplat din vina agentiei, fiind interesata doar de comision, intrucat nu a verificat statutul juridic al imobilului,