Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Consumarea produselor în supermarket înainte să fie ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Consumarea produselor în supermarket înainte să fie achitate poate fi considerată furt? Am fost amenințat cu poliția din acest motiv, deși am pus produsul înapoi coș după ce l-am desfăcut

Bună ziua. Zilele trecute am fost pus intr-o situatie putin jenanta. Eram cu sotia si cu copilul la cumparaturi, celui mic i sa facut sete asa ca am deschis o sticluță de apa pe care o aveam dejain cos, cel mic si-a potolit setea si am pus sticla pe jumate consumata inapoi in cos urmand sa o platesc, un domn de la paza care a vazut toatascena a venit la noi amenintandune ca va chema politia pentru ca acesta este furt. Am insistat sa vorbesc cu responsabilul magazinului, acesta a venit, a vazut sticla, a vazut si ca in carucior se afla marfa de peste 300 de lei, si a considerat ca este ok sa nu cheme politia insistand totusi ca ceea ce am facut esteun furt.
Nu consider ca am furat nimic avand in vedere ca nu am parasit incinta magazinului fara a imi achita cumparaturile inclusiv acea sticla si nici nu am avut intentia de a oculta ceea ce am facut. Intrebareameaeste; daca desfac un produs in magazin este declarat furt?
Manuela Rășină, administrator
A pune un produs in cos nu este echivalent cu intentia de a achizitiona, te poti razgandi. Doar daca produsul este deteriorat sau desigilat apare obligatia de a-l achizitiona pentru ca produsul nu mai este vandabil catre alte persoane.

In cazul descris se naste doar obligatia de a achizitiona produsul, nu vad care ar putea fi acuzatia de furt- decat daca paraseste magazinul si nu achita produsul la casa. E problema magazinului cum isi monitorizeaza clientii, cata vreme sunt inca in magazin nimeni nu poate judeca decat o obligatie de a achizitiona produsul. In nici un caz nu e vorba de furt cata vreme clientul este inca in magazin si nu a ajuns la casa pt a plati produsele, iar agentul de paza a procedat total incorect.

Avocat Carmen MATEI a scris:

Buna ziua! Aceasta este speta des intalnita si predata studentilor de la Drept. Problema se pune cand se dobandeste proprietatea unui bun: in momentul cand se achizitioneaza produsul sau in momentul cand se pune in cos produsul (rezultand astfel intentia de a achizitiona produsul)? Bineinteles, ca aceasta speta a ramas cu raspuns deschis si intens dezbatuta, insa avand in vedere ca nu ati abandonat produsul desigilat, ci l-ati achizitionat, nu ar trebui sa va ingrijoreze acest aspect, desi nu trebuie sa devina o practica. Daca puteti observa, agentul de paza a actionat justificat, dat fiind faptul ca de multe ori pe rafturi intalnim produse deteriorate, cutii rupte, produse lipsa din cutii, inclusiv sticle desfacute, etichete rupte si se cauzeaza astfel prejudicii supermarketului respectiv, intrucat aceste produse nu pot fi revandute (alimente, bauturi) sau revandute la un pret mult redus (produse nealimentare).

alex_duda, utilizator
Buna ziua,

Nu trebuie sa puneti la suflet mitocaniile unui agent de paza cu 2 clase mai mult decat trenul. El habar nu are ce inseamna juridic furt si isi doreste sa para "cineva" in fata clientilor. Din punctul meu de vedere este o lipsa totala de bun simt, mai ales cand e vorba de un copil.

Eu, sa fiu in locul dvs, le raspundeam ambilor ca, daca considera furt o gura de apa oferita unui copilas, din sticla pastrata in cos, imi achit doar apa "furata" si renunt la cumparaturile de 300 ron, fiind decis sa nu mai calc vreodata in magazinul lor deoarece, in mod evident, nu au nevoie de "hoti" ca mine. Sa vedeti atunci cum isi schimbau atitudinea!

Nu va faceti probleme, cu totii am avut astfel de incidente. Cea mai hilara a fost cand un agent m-a intrebat daca nu cumva am consumat chifle intr-un magazin Mega Image, cu suprafata mica. I-am raspuns "da, cu ceapa si slana, nu ati vazut?". Dupa care l-am intrebat daca a baut ceva inainte de a veni la munca, caci doar astfel se explica fenomenul halucinatilor.

Cred ca abordarea corecta este sa trimiteti o reclamatie la sediul central al magazinului legat de reactia exagerata a ambilor. In rest, nu va faceti probleme, foarte multi cumparatori consuma apa in magazin si nici macar un singur lant de retail nu a dat faliment din aceasta cauza.

Valentim.77 a scris:

Raluca Dudescu, Consultant managementul calitatii
Afara e ceva obisnuit! Ii vezi pe copii mancand dulciuri, dar parintii pastreaza ambalajul pt. a putea plati la casa (deh, codul de bare....). Sunt si adulti care nu mai asteapta pana platesc si ,,gusta". Repet, toti pastreaza ambalajul pt. a putea plati. N-am vazut ca cineva sa fie luat la intrebari.
Dar ce lipsa de respect fata de client! Cred ca daca un agent de paza in UK ar veni la mine sa ma deranjeze cu asa ceva, acolo as lasa cosul, mi-as lua sticla din cos, platit si la revedere magazin. Am deschis punga cu managerul magazinului langa mine. Sau o sticla de apa. Am pus sticla goala pe banda rulanta si am ras bine cu casierul. E chestie de marketing pana la urma, daca nu esti stresat cu sete si foame stai mai mult in magazin si cumperi mai mult.

Cum sa poata jigni clientul asa. Sa gaseasca alte solutii de a descuraja persoanele neserioase, nu asa.

Valentim.77 a scris:
Bună ziua. Zilele trecute am fost pus intr-o situatie putin jenanta. Eram cu sotia si cu copilul la cumparaturi, celui mic i sa facut sete asa ca am deschis o sticluță de apa pe care o aveam dejain cos, cel mic si-a potolit setea si am pus sticla pe jumate consumata inapoi in cos urmand sa o platesc,

Poate dumneavoastră nu aveați intenția de a vă sustrage achitării contravalorii produsului în cauză însă sunt foarte multe persoane care consumă alimentele în magazin după care, abandonează ambalajul și părăsesc magazinul fără a achita produsul consumat! De unde credeți că putea cunoaște acest lucru agentul de pază? Sau considerați că magazinul trebuia "să vă aloce" un agent de pază care să vă urmărească pe camerele tv, inclusiv la casa de marcat pentru a vedea dacă ați achitat sau nu produsul respectiv???
In plus nu erați singur cu copilul, mai era și soția care putea merge bine-mersi cu copilul afară din magazin ca să-i satisfacă necesitățile!!!
N.B.: De curiozitate, ați întrebat pe cineva (angajat al magazinului) dacă ceea ce faceți este bine sau nu, ori măcar să vă anunțați intentia sau vi se pare ceva normal în a consuma produse din magazin înainte de a le achita... o ciocolată, un suc, poate copilul ar fi vrut și chips-uri... :(
icealinutza, utilizator