Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reducere taxă notarială, Da sau Nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reducere taxă notarială, Da sau Nu

Se poate acorda reducere la taxa notarială percepută pentru un contract de vânzare-cumpărare locuință (ANL), pentru asistenții magistraților? Dacă da, vă rog a-mi indica procentul și articolul din lege. Mulțumesc frumos.
Nu. Reducerile se acorda daca au calitatea de dobanditori de drepturi magistratii, nu si asistentii lor.
Este vorba de asistentul judiciar, angajat în cadrul tribunalului. Știam că aceștia sunt asimilați magistraților.
In ordinul Ministrului Justitiei nr.46/2011, privind onorariile notariale, lista persoanelor este prevazuta limitativ
B)Reduceri
1.Se pot acorda reduceri de până la 50% din onorariu pentru autentificarea
procurilor necesare încasării pensiilor de orice natură şi a drepturilor băneşti
prevăzute la capitolul A "Scutiri", enumerate mai sus.
2.Se pot acorda reduceri de 90% la onorariile stabilite pentru actele notariale în
care au calitatea de dobânditori ai drepturilor şi, implicit, obligaţia de plată a
onorariului: Uniunea Naţională a Notarilor Publici, camerele notarilor publici,
personalul acestora sau al birourilor notarilor publici, notarii publici, precum şi
soţul/soţia şi copiii minori ai notarilor publici. Aceeaşi reducere de 90% se poate
acorda şi la onorariile stabilite pentru actele notariale în care au calitatea de
dobânditori ai drepturilor şi, implicit, obligaţia de plată a onorariului orice
persoane juridice în care Uniunea Naţională a Notarilor Publici şi/sau camerele
notarilor publici sunt acţionare, asociate sau fondatoare, după caz.
3.Se reduc cu 30% onorariile pentru autentificarea contractelor de vânzarecumpărare
şi a oricăror alte acte care se încheie în cadrul programului "Prima
casă", cu excepţia celor prevăzute în anexa nr. 1 pct. 11 şi pct. 25.
4.Se pot reduce până la 70% onorariile pentru autentificarea actelor în care au
calitatea de dobânditori ai drepturilor şi, implicit, obligaţia de plată a onorariului
magistraţii, precum şi soţul/soţia şi/sau copiii lor minori.
5.Se poate reduce cu 15% onorariul pentru autentificarea actelor în care avocaţii
sau consilierii juridici au calitatea de dobânditori ai drepturilor şi, implicit,
obligaţia de plată a onorariului, precum şi la succesiuni, dacă aceştia au calitatea
de moştenitori.
6.Pentru moştenitorii minori fără venituri proprii, pentru moştenitorii care nu
realizează niciun fel de venituri sau realizează venituri sub venitul minim pe
economie, precum şi pentru moştenitorii din zonele declarate calamitate, se pot
acorda reduceri de până la 100% din onorariul datorat.
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 133 din data de 22 februarie 2011

In privinta asistentilor juriciari, nu exista nici o mentiune.
De asemenea, ordinul prevede ca "se pot" acorda. Nu ca e si obligatoriu.
Mulțumesc mult pentru răspuns. O zi frumoasă!