Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce anexe ar trebui să cuprindă arhiva zip a ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce anexe ar trebui să cuprindă arhiva zip a situațiilor financiare interimare?

Buna ziua,

Ce anexe ar trebuii sa cuprinda arhiva zip a sit. fin interimare? In instructiunile de completare spune ceva de situatia pozitiei financiare si a rezultaului global

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
multumescc.....si aceste situatii interimare sunt supuse auditului chiar daca societatea nu are obligatia auditarii situatiilor financiare anuale?
Nu, doar daca aveti obligatia de auditare a celor anuale:

Legea 82 / 1991
Art. 34^ 1. - (1) Situaţiile financiare interimare întocmite potrivit art. 28 alin. (8^1) sunt supuse auditului, în situaţia în care persoanele care le întocmesc au obligaţia de auditare statutară a situaţiilor financiare anuale sau optează pentru auditarea acestora, potrivit legii.
(2) Situaţiile financiare interimare sunt supuse verificării de către cenzori în cazul în care situaţiile financiare anuale fac obiectul verificării de către cenzori, potrivit legii.