Forum Discuţii diverse Cultură generală De ce nu folosesc corect limba română ...
Discuție deschisă în Cultură generală

De ce nu folosesc corect limba română ,,învățătorii" noștri?

Buna ziua. Am mai vizitat site-ul. Stiam ca era o rubrica cu explicatii si indicatii de folosire corecta a limbii romane.
Vad mai nou subiecte mult dezbatute pe la tv despre diferiti profesori depasiti de atitudinea elevilor. Dar, alt aspect vreau sa aduc in discutie.
Toate cadrele didactice, cand se refera la o colega de a lor, spun "doamna profesor". Stim toti ca "Profesor" este un titlu dat profesorilor universitari. Nu este o functie. De ce dar, "invatatorii" nostri nu folosesc corect limba romana? De ce ii invata gresit pe copiii nostri? Sunt si ei (semi)analfabeti sau o fac intentionat pentru a rezulta generatii de analfabeti? Ca de cultura, nu mai este loc sa vorbim.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
profesori nu sunt doar în învățământul superior
[ link extern ]

mai mult, sunt chiar și la grădiniță...uite ce spune COR 2018 [ link extern ]

învățătorii și institutorii sunt pe cale de dispariție în ultimii ani
Ionica Porumbel, Consultant in arhivarea documentelor