Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sănătate pfa pe norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sănătate pfa pe norma de venit

Sunt pe norma de venit. Sunt angajat si în alta parte și plătesc acolo sănătate. Dacă de exemplu la pfa încasez 60000 lei plătesc sănătate după 60000 sau după norma? Mulțumesc
george-neagu, moderator
Persoanele fizice care realizează venituri din activitati independente (pfa) datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, dacă estimează pentru anul curent venituri a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației unice.
Încadrarea în plafonul anual de cel puțin 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere a declarației unice se efectuează prin luarea in calcul a venitului prevăzut la norma de venit a codului caen din activități independente,
Deci daca norma de venit pe acest an este sub plafonul de 22800 lei, nu veti plati cass iar daca este peste, veti plati cass 10% calculat la valoarea plafonului de 22800 lei.
Este recomandat sa mergeti la finante la momentul cand va trebui sa depuneti declaratia unica sa va ajute la completare.