Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... MOD CALCUL INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

MOD CALCUL INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL

Buna ziua. Pt. calculul indemnizatiei de crestere a copilului se iau in considerare veniturile inainte de aplicarea impozitului pe venit? Adica baza de impozitare ? Sau venitul net este rezultat in urma aplicarii impozitului? De exemplu : venit net: 2402 lei , tichete masa :255lei, baza impozitare=2402+255=2657 - reprezinta valoarea tuturor veniturilor nete adica inainte de impozitare.Dupa aplicare impozit pe venit : 2657- 10%*2657= 2391 ( din care salariu net 2136+ 255lei bonuri masa). Deci exprimarea " venituri nete" inseamna veniturile realizate inainte de scaderea impozitului pe venit??
Se iau in calcul veniturile rezultate după scăderea impozitului pe venit și, după caz, a contribuțiilor sociale obligatorii datorate, conform legii, corespunzător fiecărei categorii de venit.
Multumesc pt raspuns.