Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul pe clădiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul pe clădiri

Buna ziua,
Cei de la Impozite si taxe mi-au dat mail cum ca m-a dat in judecata pentru 60 de lei pe care ii mai am de platit. Intrebarea mea este , daca anul 2018 nu s-a incheiat de ce a fost declansata procedura de executare silita? Anul este doar pana in luna Noiembrie? E normal asa ceva? Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Va redau din codul fiscal ART. 462 - Plata impozitului/taxei

(1) Impozitul pe clădiri se plătește anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie și 30 septembrie, inclusiv.

(2) Pentru plata cu anticipație a impozitului pe clădiri, datorat pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a anului respectiv, se acordă o bonificație de până la 10%, stabilită prin hotărâre a consiliului local.