avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Femeie amenințată
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Femeie amenințată

Buna ziua,

Prietena mea are la locul de munca o colegă/prietenă care de 2-3 săptămâni este amenințată cu moartea și agrestă de fostul iubit.
Locuiesc separat.
Este amenințată cu moartea prin Facebook și o urmărește oriunde se duce, in acest timp a fost mereu însoțită de colegi de munca ptr a o proteja.
Individul a venit la locul de muncă să o bată, a apucat doar sa ii de o palmă și a fugit repede cand a venit paza.
Vine in fața casei și aruncă cu pietre, a spart geamurile, a vandalizat proprietatea etc.
De fiecare data poliția nu face nimic, spun că ei nu au ce să facă.
Și-a angajat avocat și așteaptă să obțină ordin de restricție care mai mult că sigur va fi încălcat și din câte i s-a spus doar la a 3 a abatere după intrarea în vigoare a ordinului de restricție se pot lua ceva masuri.
La locul de munca este o situație tensionată deoarece exista oricând riscul sa apară cu o armă.
Are probleme cu drogurile și alcoolul.
Exista dovezi video și mesaje care atestă spusele de mai sus.

Chiar nu se poate face nimic ???
Am rămas stupefiat in ce hal s-a ajuns in tara asta. Să ai probe video și online și să nu intervină nimeni cu nimic ?????
Individul nu dorește bani sau altceva,doar moartea ei.

Ultima modificare: Duminică, 18 Noiembrie 2018
danielstefan392, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 14:40, 18 Noiembrie 2018
Buna ziua,
Va trebui sa solicite in instanta un ordin de protectie si sa formuleze si o plangere la politie.
La politie se formuleazxa PLANGERI SCRISE nu vorbe.
Si inca ceva, Politia nu poate rezolva PE LOC orice plangere.
Daca individul incalca O DATA ordinul va raspunde penal. 9nu va mai luati dupa zvonuri si postari ale unora cu 3 incalcari, cu 5 cu ... cititi legea cand nu stiti)
Ultima modificare: Duminică, 18 Noiembrie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Dacă are avocat, aveți încredere că va găsi redutele cele mai energice de apărare!

Eu recomand ca plângerile penale să se depună direct la Parchet, primind nr de înregistrare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintare cu pistolul ContSters129337 ContSters129337 Buna ziua, Prietena mea a fost batuta de sotul ei in prezenta copilului si amenintati amandoi cu pistolul (el detine permis de port arma). Pe ea a dat-o ... (vezi toată discuția)
Amenintare - pedeapsa inchisoare cu suspendare- amenintare din nou ContSters427991 ContSters427991 Buna ziua. A fost trimis in judecata, fiind condamnat la 3 luni de inchisoare un individ, deoarece m-a amenintat cu moartea acum 2 ani de zile. Din pacate, ... (vezi toată discuția)
Hartuire koty_eu koty_eu Prietena mea a fost amenintata cu moartea de catre iubitul unei colege de facultate, pentru ca este gelos. Individul a si bruscat-o pe prietena mea si tot ... (vezi toată discuția)