Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauze de confidentialitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauze de confidentialitate

Buna seara,

Cum arata aceste clauze de confidentialitate avand o baza legislativa?Pot fi introduse in contractul de colaborare sau reprezentare(imobiliara in cazul meu) sau ar trebui act aditional?
Intr-un contract puteti introduce orice clauza doriti sub rezerva acceptarii de catre cealalta parte. Din punct de vedere al formei, actul aditional sau includerea in contract au ceeasi putere, daca sunt asumate de aceleasi parti. E important insa sa definiti care sunt informatiile confidentiale si care este durata lor, cum vor fi folosite, care sunt sanctiunile pentru divulgare, garantiile, etc.
Cat despre negocierile preliminare, e cam la fel:
NCC Art 1184: Obligaţia de confidenţialitate în negocierile precontractuale
Când o informaţie confidenţială este comunicată de către o parte în cursul negocierilor, cealaltă parte este ţinută să nu o divulge şi să nu o folosească în interes propriu, indiferent dacă se încheie sau nu contractul. Încălcarea acestei obligaţii atrage răspunderea părţii în culpă