Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Coasigurat

Buna ziua. Poate o persoana care este pensionara si asigurata in sistemul public de sanatate sa aiba o fiica (nu minora, dar care nu realizeaza venituri) coasigurat? Multumesc!
Buna seara,

Pentru a putea plati CASS si a fi asigurate timp de 12 luni in sistemul sanitar public, persoanele fara venituri pot depune oricand declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice.

Asigurarea devine efectiva din momentul depunerii declaratiei, potrivit legislatiei fiscale, dar este necesara si incheierea unui contract de asigurare la casa de sanatate.

Mergeti in prima faza la casa de sanatate, confirmati cu dansii incheierea contractului de sanatate si apoi depuneti declaratia online.

De la 01.01.2019 se modifica si salariul minim si difera baza de calcul pentru cele 6 salarii minime la care se aplica 10% (va fi 2080 sau 2350 in functie de studii).De aceea confirmarea oficiala ptr baza de calcul corecta ar trebui sa vina de la casa de sanatate si ANAF.
Inteleg ca primul pas ar trebui sa fie la Casa de Asigurari nu la Anaf pentru a depune declaratia? Cei de la Asigurari sanatate Constanta imi spuneau exact invers. Cum imi recomandati din experienta Dvs? Multumesc
Buna dimineata. E mai logic sa mergeti la Anaf in prima faza. Ii rugati sa va comunice suma de plata. Sa ne povestiti si noua cum s- a rezolvat.
Va multumesc!