avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație crestere copil

Stie cineva daca statul canadian aplica prevederile regulamentelor CE?
Am lucrat in Canada peste 12 luni si acum vreau sa ma angajez 3 luni anterior nașterii in România
Vreau sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie pentru creșterea copilului.
Cel mai recent răspuns: Utilizator21 , utilizator 20:03, 10 Decembrie 2018
Statul canadian nu aplica prevederile regulamentelor CE.
Unde gasesc scris negru pe alb lucrul acesta?
Canada nu este stat UE ... Regulamentul (CE) nr. 883/2004 se aplica numai in state membre UE, SEE sau Elveţia,
Ultima modificare: Luni, 10 Decembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Așadar nu exista niciun acord intre Romania si Canada privind acest aspect?De exemplu exista un acord privind pensiile...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil URIAS URIAS buna ziua, Am realizat venituri intr-un stat membru UE timp de doi ani. Acum sunt insarcinata si am hotarat sa ma intorc in Romania. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia mamelor cu contract in strainatate anterior nasterii copilului rcv rcv buna seara....as dori sa aflu cateva informatii privind indemnizatia pt cresterea copiilor in Romania pt mamele ce au lucrat in strainatate anterior nasteri ... (vezi toată discuția)
Venituri obținute în străinătate ValeriaD ValeriaD Dacă obțin venituri din străinătate... respectiv Italia...si anul acesta vin acasă..pot beneficia de indemnizație? (vezi toată discuția)