Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce inseamna ? - ce a dispus instanța de judecată
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce inseamna ? - ce a dispus instanța de judecată

Bună dimineața !

Ieri managerul institutiei in care lucreaza sora mea
a avut un proces.
La Termenul de judecata din ziua de ieri
s-a discutat exceptia de competenta de a solutona Dosarul.
Judecatorul a spus că se va pronunța pe excepție,
dar nu a mai dat nici un Termen ....( ?!? ) ...
Astăzi dimineață, de la Arhivă, managerul a primit următorul răspuns:
- ”Declină soluţionarea cauzei
Solutia pe scurt:
Admite excepţia de necompetenţă funcţională a Secţiei a - II - a Civilă, de Contencios Administrativ şi Fiscal din cadrul Tribunalului. Declină competenţa de soluţionare a cererii de apel, în favoarea Secţiei I Civilă din cadrul Tribunalului.
Constată ivit conflictul negativ de competenţă între Secţia - I - Civilă şi Secţia a - II - a Civilă, de Contencios Administrativ şi Fiscal din cadrul Tribunalului.
În temeiul dispoziţiilor art. 134 Cod procedură civilă,
suspendă din oficiu judecata cauzei şi
înaintează dosarul Curţii de Apel pentru soluţionarea conflictului de competenţă.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns:
ce inseamna ? - ce a dispus instanța de judecată ?
oanaportar, utilizator
Inseamna ca doua sectii ale Tribunalului au decis ca nu trebuie ele sa judece cauza, si s-a trimis dosarul la instanta superioara Curtea de Apel pentru a decide ce sectie trebuie sa judece. Pana atunci, judecata s-a suspendat (nu se intampla nimic in cauza). Ulterior stabilirii, se va trimite dosarul la sectia competenta din Tribunal.
Va multumesc din suflet pentru raspuns !