Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre indemnizația handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre indemnizația handicap

Buna seara.
As vrea sa stiu indemnizația minima de handicap,în luna ianuarie v-a fi tot 640 ron ?va multumesc anticipat. O seara buna
INDEMNIZAȚIA de handicap NU este minimă sau maximă, ci este în sumă fixă, și cuantumul este stabilit în funcție de gradul de încadrare a handicapului.
Nu există în plată INDEMNIZAȚIE de handicap în cuantumul de 640 lei.

Sunt trei grade:
- gradul GRAV => 500 lei indemnizație;
- gradul ACCENTUAT => 375 lei indemnizație;
- gradul MEDIU => 60 lei indemnizație.

Nu se modifică cuantumul indemnizației de handicap din ianuarie 2019.
Dapix, utilizator