Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație uzufruct viager și moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație uzufruct viager și moștenire

Bună ziua
Părinții mei mi-au făcut donație apartamentul lor cu reținere de uzufruct viager, fiind singurul lor copil. Mama mea a decedat și tatal meu vrea sa se recasatoreasca. După decesul lui, va avea vreun drept noua lui soție asupra apartamentului, de exemplu asupra mobilei și obiectelor din apartament? I se poate transmite dreptul de uzufruct prin testament?
Delia2019, utilizator
Dreptul transmis este pierdut.
Noua soție nu poate dobândi decat ce are soțul său în proprietate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat