Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim în constructii OUG 114/2018 pentru cod ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim în constructii OUG 114/2018 pentru cod CAEN activitate principala sau secundară?

In cazul în care o societate comerciala are cod CAEN 4222 pentru activitatea principala și cod CAEN 2511 in actul constitutiv ca activitate secundara, salariul minim se aplica numai în sucursala unde se desfășoară activitatea corespunzătoare codului CAEN 2511 sau în toate sucursalele?
Ori trebuie ca 2511 sa fie activitate principala pentru a se aplica salariul minim de 3.000 lei?
Din OUG 114/2018 nu reiese clar acest aspect!
Intr-adevar, OUG nu distinge ... astfel, Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.
Cu alte cuvinte, atâta timp cât OUG nu distinge iar codul CAEN 2511 nu este activitate principală, se poate considera că este la alegerea angajatorului să mărească sau nu salariile la minimum 3.000 lei pentru o sucursală sau punct de lucru care desfășoară activități specifice codului CAEN 2511?

Fără a risca să fie sancționată pentru nerespectarea salariului minim brut pe tara potrivit art 260 alin. 1 lit. a din Codul muncii? ?
In opinia mea, nu consider că este la alegerea angajatorului să mărească sau nu salariile.

Insa pentru a lamuri acest aspect , puneti intrebarea in scris la Ministerul Muncii si reveniti cu raspunsul dat de acestia.
Buna ziua,
Nu are nicio relevanta faptul ca acele coduri CAEN mentionate in OUG 114/2018 sunt prevazute ca activitati principale sau secundare in Actul constitutiv.
Doua aspecte trebuie retinute:
1. Toti angajatii care desfasoara activitati specifice codurilor CAEN din OUG 114/2018 trebuie sa fie incadrati cu minim 3.000 lei. Ceilalti angajati din firma vor fi incadrati la minim 2.080 sau 2.350 lei, dupa caz.
2. Daca CA este de minim 80% obtinuta din activitati specifice codurilor CAEN din OUG 114/2018 veti putea solicita facilitatile prev in OUG 114/2018, dupa aparitia Ordinului de ministru cu instructiunile. Daca nu se obtine minim 80% CA, atunci se vor achita toate contributiile la salariul minim de 3.000 lei.
Firma are cod CAEN 4222 pentru activitate principala si CAEN 2511 una dintre activitati secundare.
Se intelege salariul minim de 3000 lei se aplica pentru toti salariatii chiar daca firma nu ar avea si CAEN 2511?