avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotărâre adunare generală
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotărâre adunare generală

Mă interesează cati proprietari trebuie să fie de acord, conform noii legi a asociației, pentru a se adopta o hotărâre: jumătate plus 1 sau două treimi? Dacă se face ședință doar cu proprietarii unei singure scări (pt că doar așa pot să facă anumite aranjamente) se consideră adunare generală? Aș aprecia daca ar putea să îmi răspundă cineva. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:43, 11 Ianuarie 2019
jumatate plus unul.
Pentru corecta si completa dv informare ,studiati disp L nr 196/2018
Adunarea generala a membrilor proprietari poate sa aibe loc numai in conditiile impuse de legiuitor
Nu se poate convoca si desfasura adunare generala condominiu pe scara/tronson/etaj
Numarul votantilor difera conditionat de adunare daca este generala se voteaza cu acordul a 50$+1 dintre participanti
Daca este adunare reconvocata hotararile se voteaza de catre participanti-indiferent de numarul acestora
Ultima modificare: Vineri, 11 Ianuarie 2019
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debransare cmteb 2023 (noua procedura) carmen.e.ciobanu carmen.e.ciobanu Buna seara! Noua cerere de debransare CMTEB presupune convocarea adunarii generale pentru aprobare (nu se mai cere acordul vecinilor direct afectati) insa in ... (vezi toată discuția)
Legea 196/2018 Ion Artene Ion Artene Buna Ziua.Va rog sa-mi comunicati - care este nr. de proprietari care trebuie sa depuna declaratia si cererea de adeziune pentru ca asociatia sa-si poata face ... (vezi toată discuția)
Renovare imobil (asociație de proprietari) vtoma vtoma Bună ziua! Suntem o asociație de proprietari și am dori să știm dacă putem renova imobilul (casa scării și fațada) cu acordul a două treimi din nr. ... (vezi toată discuția)