Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotărâre adunare generală
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotărâre adunare generală

Mă interesează cati proprietari trebuie să fie de acord, conform noii legi a asociației, pentru a se adopta o hotărâre: jumătate plus 1 sau două treimi? Dacă se face ședință doar cu proprietarii unei singure scări (pt că doar așa pot să facă anumite aranjamente) se consideră adunare generală? Aș aprecia daca ar putea să îmi răspundă cineva. Mulțumesc
jumatate plus unul.
Pentru corecta si completa dv informare ,studiati disp L nr 196/2018
Adunarea generala a membrilor proprietari poate sa aibe loc numai in conditiile impuse de legiuitor
Nu se poate convoca si desfasura adunare generala condominiu pe scara/tronson/etaj
Numarul votantilor difera conditionat de adunare daca este generala se voteaza cu acordul a 50$+1 dintre participanti
Daca este adunare reconvocata hotararile se voteaza de catre participanti-indiferent de numarul acestora
ynocentta, utilizator